Největší digitální měna světa se po dlouhodobých sporech svých tvůrců v úterý odpoledne po půl čtvrté našeho času rozdělila na dvě samostatná platidla: bitcoin (BTC) a bitcoin cash (BCC). Změna nastala o hodinu později, než se plánovalo. Ráno ještě společná měna překonávala historické rekordy a prodávala se za 2925 dolarů, což je její nejlepší výsledek v osmileté historii. Záhy ale začal citelně kolísat - oslabil o 300 dolarů, opět o dalších 200 dolarů narostl a kolem druhé odpolední se prodával za 2680 dolarů.

Kurz nově vzniklého bitcoin cash zatím není znám, protože se s ním ještě nezačalo obchodovat. Bitcoinoví odborníci potvrzují, že k rozdělení došlo, nový platební systém bitcoin cash ještě ovšem nebyl ustanoven. "Pravděpodobně to ještě několik hodin potrvá," napsal na Twitter bitcoinový vývojář Jameson Lopp. Podle všeho se zatím nenašlo dost těžařů, tedy uživatelů, kteří by platby v nových bitcoinech na svých výkonných počítačích potvrzovali.

Infografika: Růsty a pády Bitcoinu
jarvis_592310d9498ec22784f7a4f0.jpeg

Trhy přesto očekávají, že se v rychlém čase nová verze bitcoinu dostane na hodnotu kolem 400 dolarů. "Vytvoří se veliká tržní kapitalizace z ničeho, protože lidé budou doufat, že takový bitcoin dobře prodají," říká bitcoinový analytik a šéf Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Ranní rekordní síla bitcoinu vyplývá z technické podoby rozdělení. Během ní získají všichni uživatelé bitcoinu vedle klasických bitcoinů také stejné množství bitcoinů nové verze (BCC). Virtuální mince bitcoin cash obdrží zdarma. Proto lidé v posledních dnech a hodinách skupovali rekordní množství těchto digitálních peněz, aby své investice co nejlépe zhodnotili.

Trhy očekávají, že kurz nového bitcoin cash v rychlém čase začne klesat. Očekává se, že lidé začnou bitcoin cash rychle shortovat - tedy že ho ihned po jeho obdržení začnou směňovat za klasické bitcoiny nebo dolary. Čím více potom bitcoin cash oslabí, tím méně ztratí na hodnotě původní verze bitcoinu. Kurzy obou verzí měny budou každopádně v následujících hodinách náchylné k citelným výkyvům.

Odborníci radí, aby lidé své bitcoiny v příštích dnech a hodinách raději stáhli z bitcoinových burz. "Burza vám poté může vyplatit verzi měny s nižším kurzem. Proto je výhodnější bitcoin z burzy před rozdělením raději stáhnout," říká Stroukal. Lidé, kteří digitální platidlo drží ve svých počítačích nebo mobilních telefonech, nad ním budou mít větší kontrolu a mohou se svobodně rozhodnout, jak na rozštěpení co nejvíce vydělat.

Nynější rozkol souvisí se sporem uživatelů, kteří o podobě platidla demokraticky rozhodují. Kvůli vzrůstající popularitě bitcoinu a rostoucímu počtu bitcoinových transakcí přestává jeho platební síť stíhat. Různé skupiny uživatelů se ale nemohou shodnout, jak problém po technické stránce vyřešit. Spory nyní vyústily v to, že skupina čínských uživatelů kolem směnárny ViaBTC ohlásila, že provede rozdělení a spuštění bitcoin cash.

Nová verze platidla má umožnit provádění více transakcí, aby už nedocházelo k nepotvrzování některých plateb. Vzhledem k tomu, že od úterního odpoledne vývojáři bitcoin cash spustí upravený kód bitcoinu, založí tím zcela nové platidlo.

Většina bitcoinových burz a směnáren už uvedla, že nový bitcoin cash bude přijímat. Výjimkou jsou firmy Coinbase, BitMEX a Bitstamp, které ohlásily, že s novou verzí digitálních peněz obchodovat nebudou.