Oblíbené zlato je letos na komoditních burzách ve stínu palladia, drahého kovu, jehož cena na trzích posílila od začátku roku téměř o třetinu. Aktuálně se na newyorské burze cena za jednu trojskou unci blíží 900 dolarům. Zlato letos posílilo "jen" o necelých deset procent.

"Důvodem, proč se palladium odděluje od ostatních kovů, je, že v posledních letech výrobci nalézají cestu, jak nahrazovat platinu palladiem při výrobě katalyzátorů," vysvětluje Štěpán Pírko, majitel a ředitel obchodníka s cennými papíry Colosseum v rozhovoru, který přinesou úterní HN.

Spolu s palladiem míří rychle vzhůru také dvě zemědělské komodity - jarní pšenice a oves. S oběma se obchoduje na komoditních burzách v Minneapolisu a Chicagu. Jarní pšenice od začátku roku zdražila o více než 35 procent, oves pak zhruba o čtvrtinu. Za prudkým vzestupem ceny stojí zejména extrémní sucha, která v posledních týdnech zasáhla klíčové pěstitelské oblasti ve Spojených státech.

Americká ropa z břidlic stále víc konkuruje kartelu OPEC. USA rychle zvyšují její vývoz

Ne všem komoditám se však daří. Výrazně dolů letos zamířily na burzách v USA například ceny pomerančového koncentrátu a cukru. Propadá se také ropa, a to i přes veškeré snahy kartelu OPEC a Ruska.

"Ropa je hodně specifická právě v tom, že se do hry dostala nová naleziště ropy z břidlic ve Spojených státech, kde se díky pokroku technologií daří navyšovat produkci i při relativně nízkých cenách," uvádí jeden z hlavních důvodů Pírko.

Cena pomerančového koncentrátu, který se využívá při výrobě džusů, spadla letos již o 27 procent. Dolů ji táhne zejména očekávání vysoké úrody v Brazílii. Ta by měla být nejvyšší od sezony 2012/13. Podobně kvůli přebytku na trhu poklesla cena cukru zhruba o pětinu.

"Dva roky zpátky, kdy byly extrémní cenové nárůsty, cukr poskočil o desítky procent, kakao taky téměř dosáhlo rekordu, pomerančový koncentrát se rekordu dotkl. A jak známo nejlepším lékem na vysoké ceny jsou vysoké ceny,” popisuje Pírko vývoj na trhu. "Zvýšila se produkce všech těchto komodit a nadprodukce nyní stahuje ceny dolů,” dodává.

Investicím do komodit se věnuje úterní vydání Hospodářských novin.

Vývoj ceny jarní pšenice
Vývoj ceny pomerančového koncentrátu
Zdroj: Thomson Reuters