V oceánu každoročně skončí okolo 12 milionů tun plastu a podle odhadů ho bude do roku 2050 ve světových mořích více než ryb. Výrobce přírodní kosmetiky Lush se rozhodl s tímto negativním trendem bojovat. Čistí oceán od plastového odpadu a následně z něj vyrábí obaly pro své výrobky.

S projektem přišla kanadská pobočka společnosti Lush, která zorganizovala sběr odpadu z Tichého oceánu a z pobřeží, které obklopuje ostrov Vancouver Island v Britské Kolumbii. Za šest měsíců se firmě podařilo za pomoci dobrovolníků z organizace Ocean Legacy Foundation shromáždit 25 tun plastu.

Ten následně ve spolupráci s recyklační společností Urban Resource Group přeměnila v plastové peletky, které dále využila na výrobu obalů. "Testovací várka byla příliš malá na to, aby se nějaké firmě vyplatilo ji zpracovávat. Měli jsme proto problém najít zařízení, které by s námi chtělo spolupracovat. Nakonec jsme uspěli u Urban Resource Group, která byla ochotná přizpůsobit svoji technologii našim požadavkům," uvedl nákupčí firmy Lush Gary Calicdan.

Po sérii zkušebních pokusů se podařilo přeměnit nadrcené kusy různého druhu plastu z oceánu na vysoce kvalitní peletky, které splňovaly veškeré nároky kosmetického výrobce. Společnost Lush tak chtěla dokázat, že i tak problematický odpad je možné dále zpracovávat a využívat.

Firma Urban Resource Group chce v návaznosti na pilotní program dále pokračovat ve výzkumu a hledat nové způsoby, jak tento materiál recyklovat ve větším měřítku. K tomu by jí měl sloužit plastový odpad, který v současnosti sbírá z oceánu nadace Ocean Legacy Foundation v rámci své letní kampaně. Společnost Lush věří, že by se obaly z mořského odpadu mohly dostat k zákazníkům na přelomu letošního a příštího roku.

Britský výrobce kosmetiky je známý důrazem na etickou a ekologickou stránku svého byznysu. Firma používá přírodní ingredience z udržitelných zdrojů a své výrobky netestuje na zvířatech. Zároveň se snaží snížit množství obalů, více než třetinu produktů prodává nebalených. Vedle toho Lush podporuje fair trade iniciativy a charitativní projekty.