Akce v pražské organizaci Paralelní Polis začala zvesela. "Veksláci a spekulanti, táhněte pryč," vítal s nadsázkou návštěvníky Roman Týc ze známé umělecké skupiny Ztohoven. V Institutu kryptoanarchie, který v budově organizace Paralelní Polis sídlí, se v úterý večer konala debata o možném rozštěpení digitální měny bitcoin.

Bitcoinu hrozí rozdělení na dvě měny. Přerušte s ním obchody, radí experti

Rozkol může proběhnout už 1. srpna, což by peníze všech bitcoinových investorů vložené do této měny mohlo znehodnotit o desítky procent. V bitconu se aktuálně točí celkem 40 miliard dolarů, proto akce přilákala asi 200 lidí, kteří zcela zaplnili konferenční sál. Mnoho z nich stálo, všichni pozorně poslouchali pětici řečníků; vedle "ajťáků" a novinářů mezi nimi bylo také několik bankéřů a manažerů - lidí, které by ještě před rokem v sídle českého bitcoinového hnutí málokdo čekal. 

SegWit, který může způsobit Hard Fork

Nejčastěji skloňovaným slovem debaty zahlcené technickými pojmy byl SegWit. Bitcoinu aktuálně hrozí rozkol právě kvůli němu. SegWit je název softwarové aktualizace, která má vyřešit problémy s nevyhovující kapacitou bitcoinové platební sítě. Ta v posledních měsících paradoxně doplácí na vzrůstající popularitu bitcoinu, jehož cenu už investoři a spekulanti letos v červnu vyhnali až na rekordních 3000 dolarů za jednu virtuální minci. Rostoucí objem obchodů přestává síť zvládat, zvyšuje se tak počet nevyřízených plateb i poplatků za uskutečněné transakce.

"V praxi to pak vypadá až tak, že si v bitcoinové kavárně koupíte kávu třeba za 50 korun a stejnou sumu navíc zaplatíte na poplatcích. A to je neúnosné," vysvětluje moderátor debaty Martin Šíp z Paralelní Polis.

Právě neúnosnost současného stavu přivedla skupinu bitcoinových vývojářů k tomu, aby přišli se SegWitem. Softwarový zlepšovák vznikl už před dvěma lety, dosud se ho ale nedařilo prosadit. O fungování bitcoinu rozhodují všichni uživatelé demokraticky a vývojářům zatím chyběla většina. Proto dali zbytku bitcoinové komunity nůž na krk: buď aktualizaci do letošního 1. srpna přijmete, nebo naše skupina provede Hard Fork - "tvrdé odštěpení" - a vzniknou tak dvě samostatná platidla.

Jazýčkem na vahách byla skupina takzvaných těžařů. Tedy jakýchsi bankéřů, kteří za pomoci výkonných počítačů potvrzují bitcoinové platby, za což jim náleží provize. Těžaři se výhrůžce několik dní bránili, nakonec ale nové podmínky s výtkami přijali. Srpnová hrozba rozdělení by tak měla být zažehnána, což ale neznamená, že bitcoin rozkol stejně nepotká. Těžaři stanovili vlastní ultimátum na 1. listopadu, kdy sami počítají s odtržením.  

"Osobně si ovšem myslím, že k rozdělení k tomuto datu nedojde. Tři měsíce jsou krátká doba na to, aby se Hard Fork dal provést," míní Jan Hubík z Paralelní Polis, který byl jedním z řečníků pražské bitcoinové debaty.

Rozdělení nakonec bude

V posledních dnech se ale objevila ještě skupina kolem skupiny Bitcoin Cash, která chystá vlastní verzi rozdělení právě k 1. srpnu. Situace se tedy dále komplikuje. "Bitcoin Cash věří, že je bitcoin určen hlavně pro drobné platby, proto se chce odtrhnout. Jde ale o menší skupinu, jejíž přestavba bitcoinu je inženýrskou hloupostí, mělo by to přinést jen drobný zvrat," myslí si Jan Čapek z české skupiny bitcoinových těžařů Slushpool

Podle něj je částečnou výhodou, že Bitcoin Cash hodlá svůj systém nastavit tak, aby se zamezilo největším zmatkům při rozdělení. "Říkají, že zavedou takzvanou Replay Protection. Tím by se mělo zabránit tomu, že se zaplacené bitcoiny odečtou z účtu vlastníka dvakrát - v jejich a původním bitcoinovém systému," vysvětluje Čapek.

Český bitcoinový start-up SatoshiLabs ale upozorňuje na to, aby byli uživatelé v příštích dnech opatrní. "Doporučil bych jim, aby peníze kolem 1. srpna nikam neposílali a raději je také stáhli z bitcoinových burz, kde o ně mohou v těchto dnech přijít. Bezpečnější je držet bitcoiny třeba v mobilní aplikaci," říká Bach Nguyen ze SatoshiLabs.

Hackeři vykradli pátou největší bitcoinovou burzu. O peníze obrali na 30 tisíc lidí

Podobnou radu dává také tuzemská bitcoinová burza Bitcoin Pay. "Při původní hrozbě rozdělení jsme chtěli naši burzu načas zcela vypnout. Při novém riziku rozdělení to ale nestihneme provést. Proto lidem raději radím peníze z burzy na pár dní stáhnout," uvádí spoluzakladatel firmy Daniel Houška.

Taková vyjádření ovšem zaznívají až ke konci celé debaty. Spousta lidí, kteří zjevně do komunity kolem Paralelní Polis nepatří, už v tu dobu v sále dávno není. Řečníci nejvíc řeší technické detaily bitcoinu, jeho aktualizace a zákulisní boje jednotlivých skupin vývojářů a těžařů. Pro nezasvěceného posluchače je tak jejich výklad těžko pochopitelný.

Zdá se, že pro vystupující je srpnové rozdělení bitcoinu jen drobnou epizodou. O nutnosti zvětšení celé platební sítě, která debatu o rozkolu podnítila, se mluví poslední dva roky, a tak není současný vývoj velkým překvapením. "Vývojáři se shodují na tom, že se platební kapacita musí zvětšit a musí proběhnout tvrdé rozdělení. To ale musí být dobře připraveno a musí se vychytat všechny mouchy," podotýká moderátor debaty Šíp. Myslí tím na listopadový termín rozkolu, jímž pohrozila mnohem významnější komunita těžařů. "Situace se ale mění každým dnem, a tak není jednoduché dávat v tuto chvíli nějaká jasná prohlášení," uzavírá Daniel Houška z Bitcoin Pay.