Češka, kterou zranil předminulý týden útočník na pláži v Egyptě, v noci na čtvrtek zemřela, oznámil na Twitteru ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že do nemocnice v Káhiře ve čtvrtek míří soudní lékař, který provede ohledání těla a rozhodne, zda bude provedena pitva v Egyptě. Následně zahájí čeští diplomaté v místě potřebné kroky k repatriaci těla.

"Je mi moc líto, že naše občanka nakonec v Káhiře podlehla svým zraněním. Je strašné, když se člověk z dovolené nevrátí k rodině. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým," dodal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Příbuzní Češky se již ve středu vrátili do České republiky vojenským speciálem, který byl připraven pro případnou přepravu zraněné ženy. Zdravotní stav pacientky to však nedovolil. 

"Rodina, která byla neprodleně informována, vyjádřila přání už nesdělovat k celé tragické události veřejnosti žádné další podrobnosti," uvedla ministerstva. Repatriace těla zesnulé bude uhrazena z cestovního pojištění.

Bezprostředně po útoku česká diplomacie s odkazem na egyptské úřady uvedla, že Češka utrpěla zranění na noze a zádech a její stav není vážný.

V pondělí ráno se však stav pacientky prudce zhoršil. Do káhirské nemocnice proto odcestovali i čeští lékaři.

Ve středu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že žena je ve stavu klinické smrti. Její tělo fungovalo jen díky napojení na přístroje a mozek prakticky nebyl zásobován krví.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) ve čtvrtečním vydání citoval bratra šestatřicetileté ženy, který uvedl, že útočník ji bodl do hrudníku a krku. Celkem utrpěla asi šest ran, z nichž nejvážnější bylo bodnutí do zad. Muž popsal, že léčba jeho sestry postupovala dobře a o víkendu se zdálo, že se brzy vrátí domů.

U pacientky se následkem zranění projevilo multiorgánové selhání. To podle odborníků není u vážně zraněných osob neobvyklé. Čeští lékaři na místě sledovali průběh vyšetření a potvrdili diagnózu egyptských specialistů.

Česká diplomacie se na egyptskou stranu obrátila s nótou, v níž požaduje urychlené objasnění okolností útoku. Odehrál se 14. července na pláži v letovisku Hurghada. Mladý Egypťan tam zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal.

Egypt by měl podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) sdělit, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. "Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí," uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval Zaorálek. "Oni se na základě toho budou nějak chovat," dodal.

Podobné informace jako Česko požadují vzhledem ke svým obětem i Němci, s kterými Česko svůj postup koordinuje, řekl Zaorálek. "Německá strana se obrátila na Egypt s podobnou záležitostí také, je na Egyptu, jak rychle bude schopen odpovědět," uvedl.

Dále by měl Egypt podle Zaorálka uvažovat o nějaké formě odškodnění. "Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud," řekl. O věci jednají diplomaté a ještě ve čtvrtek by ji mohl probrat Zaorálek s egyptským ministrem.

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta.

O změnu destinace požádaly podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů. Vzhledem k vyprodanosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem. V Egyptě je nyní více než 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 000 až 280 000 Čechů.

Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. Německý úřad varuje před zvýšeným rizikem teroristických útoků a únosů. České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.