Česko hodlá využít plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie a přetáhnout do Prahy sídlo Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). Vláda v pondělí schválila podání přihlášky, v konkurenci Německa nebo Lucemburska chce Praha uspět i díky rodinnému vstupnému do zoologické zahrady zdarma. Vládní zmocněnec pro kandidaturu Karel Dobeš navíc doufá, že metropole zaboduje i díky bezpečnosti.

"Plusem Prahy je bezpečnost, navíc se jedná o jedno z nejkrásnějších měst v Evropě," řekl Dobeš, který stojí i za úspěšnou kandidaturou na sídlo Evropské agentury pro globální navigační družicový systém (GSA).

EBA má na starosti dohled nad evropským bankovním sektorem. Kromě zátěžových testů bank sjednocuje například pravidla pro dohled nad jejich činností. V agentuře pracuje zhruba 200 finančních odborníků.

Toto číslo navíc pravděpodobně ještě naroste, na čemž mohou vydělat například pražské hotely. "Na různá školení nebo jednání do EBA jezdí spousta lidí, takže celkové číslo naroste zhruba na tisíc," říká Dobeš. Podle vlády by navíc společně s EBA mohly své sídlo do české metropole přesunout i další londýnské banky. Celkové zisky pro Česko vláda odhaduje zhruba na půl miliardy ročně.

Sídlo pro bankéře by pronajímal soukromý investor, vláda tak velké kancelářské prostory nemá. "Žádná přestavba budovy by v tomto čase nebyla možná. Jedná se asi o čtyři tisíce metrů čtverečních," vysvětlil Dobeš.

Největší překážkou přesunu EBA do Prahy jsou však platy. Mzda zaměstnanců evropských agentur závisí na životních nákladech v zemi, kde působí. Finanční odborníci by tak při přesunu z Londýna do Prahy brali zhruba o 60 procent nižší mzdu. Výhodnější by pro ně tedy bylo stěhování do jiné západoevropské metropole. Sídlo EBA chce získat například Milán, Frankfurt, Mnichov nebo Paříž.

Česko tak chce, aby se výpočet platů zaměstnanců Evropské unie změnil a neznevýhodňoval státy s nižší životní úrovní. "O tomto problému již jednáme s Evropskou komisí a ostatními evropskými státy. Počítáme, že se toto pravidlo do dvou až tří let změní," říká Dobeš, podle kterého se jedná o přežitek z dob, kdy se nepočítalo s tím, že by se agentury přesouvaly do nových zemí.

S podobnými problémy se již nyní potýká GSA, která jen těžko shání nové zaměstnance. "V jednání jsou i různé kompenzace. Problémem je i to, že těmto lidem se nižší mzda promítne také do nižších důchodů, což se nyní snažíme řešit," uzavírá Dobeš.

Úřad vlády nicméně již dříve připustil, že řada zemí EU může snahu změnit odměňování expertů blokovat.