Roboti lépe porozumí jazyku i gestům

Vědci z americké Brownovy univerzity vymysleli systém, který robotům umožní lépe porozumět mluveným příkazům od lidí. Zjistili, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a roboty mohou i lehké příkazy mást. Nový systém pro lepší porozumění jazyku výrazně zrychlil odezvy robota a snížil množství špatných reakcí. Vynález může uspíšit nasazování robotů například ve skladech, ale i v domácnostech.

Podobný výzkum proběhl i na americké Carnegie-Mellonově univerzitě. Tam se zase zabývali tím, jak usnadnit reakce robotů na gesta. Právě ta mohou být například u nasazení ve skladech důležitá. Vědci naučili roboty číst výrazy tváře a gesta u lidí v okolí a reagovat na to. Předpokládají, že to využijí i auta bez řidičů, která budou sledovat chodce.

Umělá inteligence bude muset rozlišovat dobro a zlo

S tím, jak lidé stále častěji pracují bok po boku s roboty, se výzkumníci snaží najít i koncepty základních morálních pravidel, která budou stroje dodržovat. Před možnými riziky spolupráce se stále chytřejšími roboty nedávno varoval například slavný fyzik Stephen Hawking. Vědci se snaží pracovat na tom, aby umělá inteligence byla co nejbezpečnější, aby lidé neměli zbytečně velký strach z inovací. Přišli například na to, že Asimovovy zákony nejsou pro roboty snadno pochopitelné. Složité je pro ně například slovo "zranit". Hledají cesty k tomu, aby se roboti chovali eticky a chápali, co je v dané situaci "dobro" a co už ne. Výsledky najdou uplatnění mimo jiné i v autonomních vozech, které se v mnoha situacích budou muset naučit zachovat se lidsky.

V USA roboti nezvyšují nezaměstnanost

Podle americké Asociace pro pokročilou automatizaci se mezi roky 2010 a 2016 do USA dovezlo 137 tisíc robotů. Za stejnou dobu v zemi vzniklo 894 tisíc nových pracovních míst a nezaměstnanost se snížila z 9,8 na 4,7 procenta. Prodejci robotů ale dál čelí protestům kvůli údajnému zvyšování nezaměstnanosti. Za klesající nezaměstnaností a zároveň rostoucí poptávkou po robotech je ale i situace v Mexiku. Tam je více lépe placené práce než v minulosti, a klesá tak zájem o odchod do USA.

Českým firmám pomůže centrum v Kuřimi

Strojírenské výzkumné centrum INTEMAC v Kuřimi se bude více orientovat na uživatele strojů. Ti se v souvislosti se zaváděním digitalizace a takzvaného Průmyslu 4.0 ptají odborníků na možné úspory při využití strojů. Centrum v Kuřimi začalo před čtyřmi lety pod názvem Kompetenční centrum. Mělo poskytnout prostor pro spolupráci firmám z odvětví obráběcích strojů, strojírenské výrobní techniky a technologie výzkumné služby.