K tomu, aby česká měna ve středu ráno prolomila hranici 26 korun za euro, stačilo jen jeden a půl haléře. Česká měna tak byla nejsilnější od listopadu 2013, kdy ji Česká národní banka (ČNB) začala v obavách z poklesu cenové hladiny uměle oslabovat.

Během dopoledne se pak kurz koruny pohyboval okolo 26,03 za euro.

Posilování koruny je podle ekonomů způsobeno mimo jiné rostoucím očekáváním investorů, že centrální banka zvýší poprvé po deseti letech úrokové sazby už na svém zasedání 3. srpna. Reagovala by tak na sílící inflaci, která se na začátku roku dostala poprvé po téměř čtyřech letech nad dvouprocentní cíl centrální banky, a nyní je na úrovni 2,3 procenta.

"Za dnešním posilováním koruny nejsou žádná konkrétní data z české ekonomiky. Důvodem je především rostoucí počet globálních finančních institucí, které avizují, že ČNB zvýší své úrokové sazby už v srpnu. V tuto chvíli činí pravděpodobnost tohoto scénáře 60 procent," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Květnová prognóza ČNB počítá se zvýšením sazeb v letošním třetím čtvrtletí. Ekonomové nejčastěji odhadují, že sazby při prvním zvýšení vzrostou o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Tím by se prohloubil rozdíl mezi úročením v Česku a v zahraničí. Například ECB má nyní depozitní sazbu, za kterou si u ní nyní banky ukládají peníze, stanovenou na -0,4 procenta.

Až k tomu dojde, stane se Česko atraktivnějším pro zahraniční investory, kteří hledají bezpečný přístav pro svoje peníze.

S tím, jak budou chtít za české koruny nakupovat například státní dluhopisy, poroste poptávka po tuzemské měně. Vyšší zájem o korunu by pak měl vyvolat její další posílení.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše hraje v současném posilování koruny roli také příznivá situace na světových finančních trzích.

"Akcie na rozvíjejících se trzích tvořící index MSCI posílily od začátku roku o více než čtvrtinu. Jen za poslední měsíc přidaly přes pět procent a dobrá nálada se přelévá i na měny," uvedl Bureš.

Potenciál dalšího posilování koruny je však podle Bureše omezený. "Globální klima dokáže být vrtkavé a obáváme se, že ke konci roku s blížícím se koncem uvolněné měnové politiky v eurozóně a vidinou vyšších sazeb v USA se může nálada na rozvíjejících se trzích zhoršit."

Růst sazeb a s ním související posílení koruny by navíc podle Bureše mohlo přimět část spekulantů, kteří českou měnu nakoupili ještě před koncem intervencí, aby si vybrali zisky.

To by korunu naopak oslabilo.

Analytici oslovení na začátku července v průzkumu Reuters předpokládají, že se koruna bude do konce září obchodovat v pásmu 26,45 až 25,85 za euro. V následujících dvanácti měsících by pak měla zpevnit na 25,75 za euro, tedy zhruba úroveň běžnou před zavedením devizových intervencí ČNB v listopadu 2013.

Vývoj kurzu koruny k euru
Euro-koruna
Zdroj: Thomson Reuters