Když Silvio Berlusconi nedávno prodával svůj milovaný fotbalový klub AC Milán, zdálo se, že je to i symbolem úpadku jeho vlivu v Itálii. "Ve fotbale už jedna rodina sama nemůže soupeřit," povzdechl si. AC Milán ve své zlaté éře za Berlusconiho dominoval italskému i evropskému fotbalu. V posledních letech však přišly neúspěchy a dluhy.

Také v politice Berlusconi ztratil velkou část podpory. Italové půjdou k volbám nejpozději na jaře příštího roku a Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie (Forza Italia) by podle průzkumů nedostala ani 15 procent hlasů. Dřív byla její podpora více než dvojnásobná.

Berlusconi přesto může opět hrát klíčovou roli. Ve volbách nejspíš nezíská většinu nikdo z favoritů, tedy Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho ani Hnutí pěti hvězd, které vede komik Beppe Grillo. O tom, kdo bude vládnout, by tak mohl rozhodnout právě Berlusconi.

Mediální magnát se postupně mění. Už se nenechává fotit ve společnosti mladých modelek a televizních hlasatelek. Ty tam jsou prý také takzvané bunga bunga večírky, tedy divoké sexuální mejdany, jež Berlusconi pořádal ve své vile v Arcore nedaleko Milána.

Po loňské komplikované operaci srdce se téměř 81letý Berlusconi účastní televizních pořadů, ve kterých Italy nabádá, aby se lépe chovali ke zvířatům. V jednom z takových rozhovorů se vyznal, že ho sužuje "strašná bolest" ze smrti jeho pejska. Ochrana psů by podle něj měla být zanesena přímo do ústavy. Před Velikonocemi zase v televizi krmil beránka lahví s mlékem a vyzval Italy, aby o velikonočních svátcích nejedli maso. On sám se stal vegetariánem.

"Berlusconi je herec a ví, že toto je jedno z jeho posledních představení," řekl serveru Politico Giuliano Ferrara, novinář a dlouholetý přítel bývalého premiéra. Podle Ferrary Berlusconi záměrně vystupuje jako někdo, kdo už nechce Italy rozdělovat jako dřív.

V nedávných místních volbách strany pravého středu v čele se Vzhůru, Itálie nečekaně uspěly. Berlusconi proto prohlašuje, že ve stejném spojenectví musí pravice kandidovat i v parlamentních volbách. "Mým cílem je zvítězit, znovu to opakuji," řekl Berlusconi deníku Il Mattino. Konkurenční Demokratická strana i Hnutí pěti hvězd doplácejí na vnitřní spory a skandály.

Berlusconi proto doufá, že opět vytvoří tradiční spojenectví s Ligou severu. Tato strana se však po výměně vůdců v posledních letech odklonila od svého dlouhodobého tématu boje za větší práva pro severoitalské regiony. S Matteem Salvinim v čele se posunula ke krajně pravicovým, často rasistickým pozicím. Požaduje taky odchod Itálie z EU a z eurozóny.

Vzhůru, Itálie si jednu dobu pohrávala s myšlenkou na zavedení paralelní měny, tedy staré italské liry, která by existovala spolu s eurem. Podle komentátorů to ale není vážně míněný návrh, spíš jen Berlusconiho taktika, jak udržet při životě jednání s Ligou severu, případně jí přetáhnout část voličů.

Berlusconi neztratil naději, že bude opět zásadně ovlivňovat osudy Itálie, jak to činil prakticky nepřetržitě od začátku 90. let až do roku 2011. Tehdy musel − uprostřed hrozící dluhové krize − z čela vlády potupně odstoupit.