Společnost RSJ se stále více angažuje v reálné ekonomice. Aspoň tak postupný posun dříve obchodníka s deriváty a takzvaného market makera na světových burzách charakterizuje spolumajitel RSJ Libor Winkler.

Skupina kolem něj, Karla Janečka a Václava Dejčmara v jimi spravovaných fondech soukromého kapitálu investuje rovněž do zemědělské půdy, nemovitostí a také čerstvě do těžby lithia. S nutností žádat o různá povolení ke stavbám či k záměrům těžby RSJ potřebuje i politická rozhodnutí.

Winkler, jeho partneři a celá RSJ chtějí být nicméně apolitičtí. "Kde ale děláme výjimku, to jsou prezidentské volby," říká Winkler v rozhovoru pro HN. Vysvětluje v něm, proč podporuje prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše a také tu souvislost, že RSJ sídlo některých svých fondů přesouvá z Mauricia do Česka.

Neláká vás osobně politika? Nehodí se s vašimi plánovanými investicemi ohledně těžby a zpracování lithia být v bližším kontaktu s politikou?

Chceme být apolitičtí. Věnujeme se spíše společenským tématům a aktivitám jako je Rekonstrukce státu, já osobně jsem spoluzakládal Nadační fond nezávislé žurnalistiky apod. Ostatně firmy z oblasti finančnictví ani přímo do politiky nemůžou. A myslím si, že i další firmy a jejich představitelé by měli hodně vážit, zda se nepodílejí na veřejných zakázkách.

Jsem z principu proti podnikatelům v politice. Je těžké rozlišit, co je veřejný a co jejich zájem. Kde ale děláme výjimku, to jsou prezidentské volby.

Proč?

Protože si myslím, že prezident by neměl být silná politická figura. Neměl by to být politik. Měl by to být někdo po vzoru dřívějšího německého prezidenta Joachima Gaucka, nebo někdo jako je Andrej Kiska na Slovensku.

Jiří Drahoš, kterého podporuji, je do jisté míry takovým kandidátem. Nemusí se třeba zdát jako takový ranař, ale zase u něj nevidím žádnou charakterovou vadu, má zkušenosti z vedení Akademie věd, v této funkci se potkal a musel umět jednat s kdekým.

Část fondů RSJ, která byla dosud registrována na Mauriciu, přesouvá nyní své sídlo do Česka. Je to signál toho, že tu chcete být doma, platit tu daně? Nebo proč?

Většina našich fondů je registrována v Česku, jen něco málo na Mauriciu, vysvětlím proč. Pro náš typ podnikání potřebujeme pružně zadávat obchody. Tohoto dosáhnout v Česku a fondy si potřebně nastrukturovat u nás donedávna nebylo vůbec možné. To se ale změnilo. Už běží registrace mauricijských fondů u ČNB a brzy budeme plně v Česku. Na Mauriciu je sice nulové zdanění, v Česku pětiprocentní. To ale nebyl ten důvod.

Náš problém spočíval v institutu depozitáře. Fondy vždy žádají depozitáře, aby schválil daný převod peněz. V Česku to depozitář schvaluje ex-ante, na Mauriciu a jinde ex-post. S naší rolí market makera na řadě burz musíme peníze přesouvat rychle. Nemůžeme čekat to až na to dostaneme razítko a pak transakci provést. Objevila se ale možnost mít tady v Česku vlastního depozitáře, který bude fungovat na principu horké linky, pružněji než standardní externí depozitář. Tím se schvalovací proces zrychlí. A budeme moci všechno dělat z Česka.

O dalších byznysových aktivitách RSJ čtěte v pátečních Hospodářských novinách.