Britská bankovní společnost Royal Bank of Scotland (RBS) zaplatí ve Spojených státech 5,5 miliardy dolarů (zhruba 125 miliard korun) za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Firma to oznámila ve středu. RBS se na urovnání dohodla s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA). Očekává se, že podobnou dohodu o urovnání banka letos uzavře rovněž s americkým ministerstvem spravedlnosti.

FHFA v roce 2011 obvinil celkem 18 finančních institucí, že při prodeji cenných papírů hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac poskytovaly zavádějící informace. RBS se na řešení tohoto sporu dohodla jako poslední z obviněných institucí. V rámci předchozích dohod o urovnání již FHFA vybral 17,87 miliardy dolarů. Společnost Bank of America například zaplatila 5,8 miliardy dolarů a firmu JPMorgan stálo urovnání čtyři miliardy dolarů.

V případě RBS se obvinění týká hypotečních cenných papírů v hodnotě kolem 32 miliard dolarů. Analytici podle agentury Reuters odhadovali, že banka za urovnání tohoto obvinění zaplatí 3,5 až pět miliard dolarů.

Předpokládaná dohoda RBS s americkým ministerstvem spravedlnosti by podle serveru BBC mohla dosáhnout částky dohodnuté s FHFA, nebo ji dokonce překonat. Banka si na urovnání obou sporů dala stranou celkem 6,7 miliardy liber (téměř 200 miliard korun).

RBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se koncem loňského roku s americkým ministerstvem spravedlnosti například dohodla, že za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů.