Největší správce aktiv v Evropě, francouzská skupina Amundi, dokončil koupi investiční společnosti Pio­neer Investments. Italské bance UniCredit za firmu, která spravuje peníze klientům po celém světě, včetně Česka, zaplatil 3,55 miliardy eur.

Prodej Pioneer Investments je součástí snahy UniCreditu navýšit kapitál, vylepšit ziskovost a očistit svoji bilanci od špatných úvěrů v době, kdy italský bankovní sektor odvrací hrozící krizi. Kromě Pioneer Investments prodala největší italská banka i další významná aktiva včetně zhruba třetinového podílu v polské Bank Pekao.

Ředitel Amundi Yves Perrier si od nové akvizice naopak slibuje především upevnění vedoucí pozice v Evropě a rychlejší růst.

1,3 bilionu

eur činí po započtení nové akvizice Pioneer Investments hodnota investic, které skupina Amundi spravuje svým klientům.

Skupina Amundi je v České republice známá především jako jediný vlastník Investiční kapitálové společnosti KB (IKS KB), čtvrtého největšího tuzemského správce aktiv. Ten měl ke konci března na starosti investice bezmála za 150 miliard korun.

Společnosti sdružené pod hlavičkou Pioneer Investments ve stejné době spravovaly zhruba pětkrát menší majetek a obsluhovaly téměř 150 tisíc klientů.

Přední správci aktiv v Česku

◼ Majetek, který Češi svěřili správcům investic, dosahoval na konci března 1,3 bilionu korun.

◼ Na největšího tuzemského správce aktiv, Generali Investments CEE, připadalo bezmála 300 miliard korun.

◼ Aktiva nejméně za 100 miliard korun spravovaly ještě další čtyři společnosti, včetně Investiční kapitálové společnosti KB vlastněné francouzskou skupinou Amundi.

◼ Pioneer a UniCredit Bank se společně řadily na jedenácté místo mezi českými správci aktiv. Klienti jim svěřili 22,5 mi­liardy korun.

Podle mluvčí českého zastoupení Pioneer Investments Dany Kryńské bude firma svoje služby dále nabízet pod obchodní značkou Amundi.

Stávajících klientů Pioneer Investments a Investiční kapitálové společnosti KB se ale změna zatím nijak nedotkne. "Bezprostředně po akvizici nedojde ani ke změně názvů produktů, ani jednotlivých fondů. Začneme porovnáním nabídky všech produktů. Naším cílem bude najít možný překryv v nabídce a příležitosti k její úpravě tak, aby to bylo výhodné pro klienty," uvedl mluvčí IKS KB Jan Chlumský. Do budoucna je podle něj cílem nabídku produktů v jednotlivých distribučních sítích postupně rozšiřovat.

Celosvětová integrace Pioneer Investments do struktur Amundi by měla podle představitelů skupiny trvat celkem dva roky a náklady na ni se odhadují na 150 milionů eur. Synergie, které spojením obou správců vzniknou, by naopak měly po dokončení celého procesu přinášet 30 milionů eur ročně.

Do svého účetnictví zahrne Amundi aktiva Pioneer Investments poprvé v letošním třetím čtvrtletí. Pololetní výsledky, které skupina zveřejní 28. července, ještě změnu představovat nebudou. První souhrnný obrázek tak veřejnosti poskytnou až data, jejichž oznámení je naplánováno na 27. října.

Už nyní je však jasné, že skupina Amundi patří po započtení akvizice Pioneer Investments mezi pět největších správců peněz na světě. Má sto milionů klientů ve více než 30 zemích, kterým spravuje investice celkem za 1,3 bilionu eur.

Necelé dvě třetiny akcií Amundi ovládá francouzská obchodní banka Crédit Agricole. Zhruba třetina akcií se pak obchoduje na pařížské burze. Tam je ovšem nevýznamnějším akcionářem firma SAS Rue La Boétie ovládaná opět bankou Crédit Agricole.

Celková hodnota Amundi dosahuje bezmála 13 miliard eur a hodnota jejích akcií rychle roste. Od začátku letošního roku se zvýšila o 30 procent, za poslední rok dokonce o 80 procent.