Více než dvě miliardy eur, v přepočtu téměř 55 miliard korun, utratili za prvních šest měsíců letošního roku investoři za tuzemské komerční nemovitosti. To je více než dvojnásobek toho co před rokem a nejvíce peněz za první pololetí v posledních šesti letech.

Tento trend dokládá, že obchodní centra nebo kanceláře, které přináší pravidelný příjem z pronájmu, jsou pro investory stále atraktivní. A to navzdory klesajícím výnosům.

Při chuti je stále CPI Property Group − největší investor do realit v Česku.

Společnost ovládaná miliardářem Radovanem Vítkem letos koupila balík obchodních a administrativních center ve čtyřech evropských zemích včetně Česka bezmála za 18 miliard korun.

Znamenitý půlrok pro komerční nemovitosti

CPI se čerstvě dohodla na převzetí nákupního centra Královo Pole v Brně, a to za částku pohybující se kolem 1,6 miliardy korun.

Hospodářským novinám to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z investičního trhu. Samotná CPI se k transakci zatím odmítla vyjádřit s tím, že nedokončené obchody nekomentuje.

CPI v Česku vlastní 20 velkých nákupních galerií, ale v Brně dosud neměla žádné. Loni firma usilovala o koupi brněnské Olympie − jednoho z největších center v tuzemsku a největšího v Brně. Ale podnikatele Vítka tehdy přeplatil německý fond.

V galerii Královo Pole je kolem 80 obchodů včetně hypermarketu Tesco. Součástí prodeje jsou vedle samotného centra také přilehlé pozemky, na nichž lze přistavět další obchodní plochy.

Peníze jsou, příležitostí ubývá

Druhá polovina roku bude z pohledu investic do komerčních realit patrně slabší. Rok 2017 tak loňský rekord v celkovém objemu 3,7 miliardy eur zřejmě nepřekoná. Shodují se na tom realitní poradci, které HN oslovily. Důvodem je to, že majitelé nejdražších nemovitostí buď prodávat nechtějí, nebo budovy vlastní poměrně krátce.

To platí hlavně pro investorsky atraktivní nákupní galerie, jako je třeba olomoucká Šantovka, i pro nové administrativní centrum Metronom u stanice pražského metra Nové Butovice. Jeho lákadlem je dlouhá nájemní smlouva se společností SAP. "Ozvalo se nám několik zájemců, ale Metronom zatím neprodáváme, máme tam desetiletý kontrakt s klíčovým nájemcem, firmou SAP," uvádí Marián Herman, finanční ředitel developera HB Reavis. "To však neznamená, že Metronom nikdy neprodáme," podotýká s tím, že firma se nyní chystá udat své nemovitosti v Polsku.

"Poptávka ze strany domácích i zahraničních investorů je silná a na tom se nic nezmění ani v roce 2018. Velkých transakcí za více než 100 milionů eur ovšem bude méně," odhaduje Richard Curran, generální ředitel poradenské společnosti CBRE.

Podle jeho slov se bude s nemovitostmi nadále čile obchodovat, ale převažovat má nabídka kancelářských budov za cenu kolem 50 milionů eur.

Přichází čas kanceláří

V posledních týdnech změnily vlastníky pražské kanceláře jako například Office Park Nové Butovice nebo administrativní centrum IBC na Florenci. Obě se řadí právě mezi transakce střední velikosti. Prvně jmenovaný koupila od fondu České spořitelny společnost Portland Trust za 65 milionů eur.

"Chtěli bychom v Praze koupit další podobné budovy, které je třeba vylepšit," říká Robert Neale, ředitel Portland Trust.

Jeho firma plánuje do čtyř budov u stanice metra Nové Butovice investovat v přepočtu asi 130 milionů korun, což jí pak umožní říct si o vyšší nájemné.

CBRE už koncem loňského roku odhadovala, že podle počtu rozjednaných realitních transakcí by za celý rok 2017 mohli investoři zobchodovat komerční nemovitosti v Česku za více než 3,3 miliardy eur. Tento předpoklad nyní ředitel Richard Curran poupravil na 3,2−3,5 miliardy eur.