Ceny půdy během první poloviny letošního roku zlomily stávající rekord. Hektar vyjde na 235 tisíc korun. Loni to bylo o 28 tisíc korun méně. Data zveřejnila společnost Farmy.cz, která se zaměřuje na prodej zemědělských nemovitostí a analýzu trhu. 

Za zdražováním půdy mohou být stále dostupné a výhodné úvěry, které banky poskytují na nákup půdy. "Situace je v tomto směru obdobná s rezidenčním trhem, který táhnou především levné hypotéky," doplňuje majitel serveru Farmy.cz Jaroslav Urban. Půda byla navíc v minulých letech velmi populární formou investice. "Tímto hitem už sice není, ale dozvuky tohoto trendu stále doznívají," tvrdí Urban. 

Mezi kupci půdy převažují farmáři, zbytek tvoří soukromí investoři. Právě pro ně se kus země stal výhodnou investicí. A to i přes fakt, že v porovnání s jinými evropskými státy je tuzemská půda stále jedna z nejlevnějších.

Ceny půdy šly nejvíc nahoru během letošního prvního čtvrtletí. Ve srovnání s koncem minulého roku rostly o osm procent. Následující měsíce půda podražovala o čtyři procenta. "Současný výnos z investic do zemědělské půdy je obvykle do 2 procent, tedy nižší než běžný výnos z jiného druhu nemovitostí. Mnoho investorů sází na další růst cen půdy, ale i u zemědělské půdy se již hovoří o možném nafukování investiční bubliny," odhaduje Urban. 

Tržní cena zemědělské půdy se minulý rok pohybovala v rozmezí 15 až 25 korun za metr čtverečný, přičemž u skutečně nejkvalitnějších pozemků orné půdy a v lokalitách s vysokou konkurencí pak ceny přesáhly 30 korun za metr čtverečný. 

V Česku je okolo 3,2 milionu vlastníků půdy. Patří jim 4,2 milionu hektarů zemědělské půdy. Přibližně 75 procent z nich jsou konkrétní osoby, pětinu vlastní firmy a zbytek stát. "Vlastníci půdy jsou také stále atakováni množstvím písemných nabídek na odkup půdy od různých zájemců, většinou za velmi nízké ceny. Zde doporučujeme stále velkou obezřetnost při případném prodeji půdy," varuje Urban.