Poslední zpřesněný odhad Českého statistického úřadu o růstu ekonomiky potvrdil, že ochota tuzemských domácností utrácet byla na úvod roku nadále velmi vysoká. Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu meziročně o tři procenta, o desetinu procentního bodu více oproti odhadu ze začátku června. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Zároveň zlepšil i mezičtvrtletní růst, a to na 1,5 procenta z 1,3 procenta.

"Růst české ekonomiky tak znatelně předčil průměrnou expanzi zemí EU, která v prvním kvartále dosáhla podle aktuálních údajů 2,1 procenta," komentuje čísla hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera k meziročnímu navýšení tempa růstu přispěl vyšší příspěvek zahraničního obchodu a také rychlejší růst investic a zásob. Revidované hodnoty zveřejněné ČSÚ však podle něj zásadnější změnu pohledu na vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku nepřinášejí. "Potvrzují, že tuzemská ekonomika je v dobré kondici."

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel uvádí, že mírně nahoru byla mezičtvrtletně statistickým úřadem revidována spotřeba domácností. "Zlepšení jsme zaznamenali také u zahraničního obchodu," dodává. Právě útraty spotřebitelů a poptávka ze zahraničí jsou v současnosti hlavními tahouny českého hospodářského růstu.

Důvěra spotřebitelů v ekonomický vývoj je dokonce tak vysoká, že se nebojí zvyšovat své útraty rychleji, než jim rostou příjmy, což se projevuje poklesem míry úspor.

Podle analytiků solidní růst českého hospodářství bude pokračovat i ve zbytku letošního roku. Růstu by měly pomoci ve druhé polovině roku investice v podobě výstavby velkých infrastrukturních projektů. "Za celý letošní rok by měla česká ekonomika růst tempem tří procent," predikuje Kovanda z Cyrrusu.

Společně se zpřesňujícími údaji o vývoji hrubého domácího produktu zveřejnil statistický úřad i čísla ze sektorových účtů. Z nich vyplynulo, že ziskovost českých nefinančních podniků v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesla o 0,7 procentního bodu na 49 procent. "Za snížením ziskovosti podniků stojí zejména navýšení mzdových nákladů, které vzrostly meziročně o 6,4 procenta," uvádí statistický úřad.