Australané Glenn Keys a Andrew Walker se znají od dětství. Chodili spolu do školy, byli spolu v armádě a šli si vzájemně za svědky na svatbě. Více než 40 let trvající přátelství je přivedlo k tomu, že společně začali podnikat. Jejich společnost Aspen Medical poskytuje zdravotnickou péči především v odlehlých a krizových oblastech. Pomáhala například bojovat s ebolou v Africe nebo znovuvybudovat zdravotní systém v iráckém Mosulu zasaženém válkou proti Islámskému státu.

Aspen Medical pracuje pro vlády různých států i pro soukromé společnosti. Dokáže jim zajistit od jednoho lékaře až po celou nemocnici. "Ačkoliv děláme spoustu filantropické práce, je to byznys, ne charita. Často jsme ale efektivnější než neziskové organizace. Máme velmi štíhlou organizaci a nízké náklady na chod naší firmy. U řady charit je to kolem 25 procent příjmů, u nás jen kolem 10 procent," řekl Glenn Keys HN na vyhlášení soutěže EY Světový podnikatel roku v Monaku, kde se svým společníkem reprezentoval svoji zemi.

Dvojice australských podnikatelů si zakládá na tom, že se jim daří minimalizovat rizika, která by jejich zaměstnance mohla ohrozit. "Když jsme například pomáhali v Libérii a Sieře Leoně v boji s ebolou, žádný z našich 1000 lidí se nenakazil. Průměrně přitom ebolu dostal každý pátý zdravotník v této oblasti. Z nakažených následně 40 procent zemřelo. Nám se ale podařilo vyškolit lékaře a sestry tak perfektně, že infekci nedostal jeden jediný z nich," uvádí Andrew Walker.

Díky tomu si firma buduje dobrou reputaci jako zaměstnavatel, což jí umožňuje rychle sehnat dostatek lidí na novou misi a začít co nejdřív pomáhat tam, kde je potřeba. V poslední době si Aspen Medical vybrala například Světová zdravotnická organizace do projektu na obnovu zdravotnické infrastruktury v iráckém Mosulu, která byla během války s Islámským státem kompletně zničena.

Vedle humanitární pomoci se Aspen Medical podílí i na různých vládních zdravotních programech, provozuje leteckou záchrannou službu a poskytuje zdravotní péči lidem zaměstnaným v odvětvích jako hornictví či naftový průmysl. Kromě toho má společnost vlastní nadaci Aspen Foundation, která se zaměřuje mimo jiné na lékařskou pomoc australským domorodcům.

"Řada Austrálců v odlehlých komunitách nemá přístup k základní zdravotní péči. I proto velké množství z nich trpí nemocemi, kterým by se dalo snadno předcházet. Velkým problémem je například onemocnění oka zvané trachom, které může vést až k oslepnutí. Nám se podařilo snížit podíl domorodců nakažených touto nemocí o 15 procent a zároveň prodloužit průměrnou délku života v těchto komunitách o tři roky," popisuje Walker.

Vedle trachomu se Aspen Medical pokouší mezi domorodci vymýtit také svrab a revmatickou horečku. Na tyto účely dávají Keys a Walker každoročně jedno procento svých zisků. "Spolupracujeme přitom i s dalšími organizacemi a s vládou. Tím, že se na projektech přímo podílíme, víme přesně, kam naše peníze směřují, a můžeme dohlížet na to, že budou využity skutečně účelně," uzavírá Keys.