Zatímco někteří zástupci tuzemského průmyslu lobbují čím dál silněji za to, aby se Česko začalo připravovat na přijetí eura, vrcholoví politici si od společné evropské měny udržují čím dál větší odstup.

Andrej Babiš, jehož hnutí ANO je největším favoritem říjnových parlamentních voleb, dokonce prohlásil, že euro vůbec nechce. "Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální banku. Nechci další věc, do které bude zasahovat Brusel," řekl bývalý ministr financí agentuře Bloomberg a dodal: "Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme."

Sociální demokraté volí o něco smířlivější jazyk, jejich kandidát na premiéra Lubomír Zaorálek ale vyhlásil několik podmínek, které by měly přijetí eura v Česku předcházet. "Spíše než o stanovení termínu bych usiloval o splnění toho, co je výhodné pro nás. A výhodné pro nás je zvýšit mzdy a zpevnit kurz koruny vůči euru. A pak je tu problém architektury eurozóny, která potřebuje dotvořit," prohlásil ministr zahraničí, který nedávno vystřídal na postu volebního lídra ČSSD dosluhujícího předsedu vlády Bohuslava Sobotku.

Svaz průmyslu a dopravy, který sdružuje 11 tisíc firem, přitom nedávno vyhlásil přijetí eura za jednu z klíčových priorit, o nichž chce s politiky vyjednávat. Hospodářská komora je naproti tomu k přijetí eura skeptičtější.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok přitom minulý týden prohlásil, že česká ekonomika je na příchod eura v podstatě připravená, ale že k takovému kroku chybí politická vůle.