Centrální bance se hroutí plán omezit zákonem hypotéky. Posílenými pravomocemi chtěla získat páky na finanční domy, aby půjčovaly peníze jen těm, kteří budou schopni své závazky splácet, když se v budoucnu zhorší stav ekonomiky a zvýší nezaměstnanost. Jenže novela zákona o ČNB, jež to centrálním bankéřům má umožnit, není mezi prioritami poslanců do konce volebního období.

"Koaliční rada nezařadila novelu zákona o ČNB mezi pevné body programu schůze sněmovny, která začíná 27. června. Vybrala návrhy zákonů, jež jsou méně konfliktní. U nichž nehrozí, že je budou provázet obstrukce, a mohou se stihnout odhlasovat před říjnovými volbami," potvrdil HN Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. Novela přitom stále čeká na dokončení takzvaného druhého čtení. Tedy fáze, kdy poslanci navrhují změny a diskutují o nich. Nadcházející schůze sněmovny je poslední před prázdninami a potrvá jen osm dnů. Odhlasování citlivé novely až těsně před volbami je tedy nepravděpodobné.

Návrh novely, jejž připravilo ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB, narazil na obavy poslanců, že se jím sníží dostupnost vlastního bydlení pro lidi se středními příjmy a také pro mladé rodiny. Podle novely by ČNB mohla bankám určit nejen maximální výši hypotéky k hodnotě zastavené nemovitosti, ale i kolik si klient může půjčit podle svých příjmů. Doposud to od bank nemůže vymáhat a dělá to formou doporučení.