Internetový gigant Amazon ve snaze posílit svou pozici na americkém maloobchodním trhu kupuje za 13,7 miliardy dolarů v hotovosti řetězec Whole Foods. Nákup bude společnost Amazon financovat hotovostí, kterou má aktuálně k dispozici, a také úvěry. Akcie konkurentů na zprávu reagovaly prudkými propady, v některých případech o více než 10 procent.

Za jednu akcii Whole Foods zaplatí firma Amazon 42 dolarů, tedy zhruba 27procentní prémii v porovnání se čtvrteční uzavírací cenou. Akcie Amazonu na zprávu reagovaly mírným růstem o přibližně tři procenta na 994 dolarů. Pozitivně se zpráva odrazila i na ceně dluhopisů vydaných společností Whole Foods.

"Partnerství s Amazonem nám umožní maximalizovat hodnotu pro naše akcionáře a zároveň rozšířit náš plán poskytovat zákazníkům tu nejvyšší kvalitu, pohodlí a inovace," uvedl výkonný ředitel Whole Foods John Mackey, který zůstane ve funkci. Amazon se tak rozšiřuje o kamenné obchody, byť budou nadále provozovány pod značkou Whole Foods Market.

Převzetí společnosti Whole Foods, která byla založena v roce 1980, by měl Amazon dokončit v druhé polovině roku poté, co transakci schválí akcionáři Whole Foods a potvrdí jí úřady dohlížející na hospodářskou soutěž. V případě, že z obchodu sejde, bude muset Whole Foods zaplatit Amazonu kompenzaci ve výši 400 milionů dolarů.

Podle agentury DPA je tato akvizice vyhlášením války tradičním maloobchodním řetězcům. "Je to transformační dohoda, a to nejen pro maloobchod s potravinami, ale pro maloobchod jako celek," uvedl analytik Charlie O'Shea ze společnosti Moody's Investors Service. "Amazonu to poskytuje skutečný opěrný bod na trhu s potravinami, o což dlouhou dobu usilovali," upozornil Neil Saunders z firmy GlobalData Retail.

Na zprávu o převzetí negativně reagují akcie konkurentů Whole Foods a také ostatní maloobchodní řetězce v USA i v Evropě. Rozmach Amazonu totiž pro ně zejména do budoucna bude znamenat vážnou konkurenci.

Například akcie společnosti Wal.Mart se propadly o pět procent. Stalo se tak přesto, že jeden z největších konkurentů Amazonu v pátek ohlásil převzetí internetového prodejce pánské módy Bonobos. Zaplatí za něj 310 milionů dolarů.

Akcie padaly i v případě řetězce Target, zde šlo dokonce o jedenáctiprocentní propad. Později ale propad zmírnil na pět procent. V Evropě mířily dolů akcie společností Tesco, Carrefour či Ahold. Cenné papíry Aholdu, který má prodejny na východním pobřeží USA, dokonce zažily nejhorší den za posledních devět let. Páteční obchodování ukončily se ztrátou 9,53 procenta. Nejinak na tom je řetězec Kroger, ten odepsal 10 procent.

Whole Foods se soustředí na kvalitnější a tím pádem i dražší potraviny. Proklamuje, že jeho potraviny jsou bez umělých barviv a podobných chemických přísad. Podle posledních dostupných údajů provozuje 461 obchodů s potravinami, z toho 440 ve Spojených státech, 12 v Kanadě a devět v Británii, píše agentura DPA.

Akcie Amazonu rostly o více než dvě procenta
amazonakcie
Akcie Aholdu naopak prudce klesly
ahold
Zdroj: Thomson Reuters