V Česku se začalo mluvit o tom, že stávající vláda obří nákup vrtulníků – největší armádní zakázku od pronájmu gripenů – nedokončí a nová vláda by mohla začít se zcela novým výběrem. V USA tedy začali jednat a do letadla do Prahy sedl náměstek ministra námořnictva Francis Morley. Měl přiletět nejvyšší šéf výrobce vrtulníků Bell Mitch Snyder, toho ale na poslední chvíli kvůli nečekané události nahradil viceprezident Bellu Rich Harris. Američané se v Česku setkali s vládou i zástupci armády. Ta už tři roky vybírá vrtulníky, které mají nahradit dosluhující ruské stroje. Nejde přitom o klasické výběrové řízení, ale o jednání na úrovni vlád. 

Američané si v tomto případě věří. Česku nabízí vrtulníky na základě speciálních pravidel prodeje vojenského zařízení. Americké námořnictvo by Čechům předalo stroje přesně za podmínek, za nichž je kupuje samo. Navíc si je Amerika vědoma i role, kterou hraje v rámci NATO.

"Nejde nám o prodej vrtulníků, ale o hlubší spolupráci v bezpečnostní oblasti, která se v současnosti ve světě nezlepšuje," popisoval na setkání s českými novináři admirál Morley. Dodal, že obě země jsou spojenci, a pokud budou používat stejné stroje, budou moci více spolupracovat při nákupu vybavení, na trénincích i školeních a provádět společná cvičení. "Obě země to může sblížit," vysvětluje Morley. Bojové vrtulníky Venom by se tak mohly potkávat například na společných misích v Afghánistánu.

Americká vláda nyní 12 vrtulníků a s nimi spojenou údržbu a školení ocení a plán prodat vše Čechům si nechá schválit Kongresem. Na konci léta by pak mohlo české ministerstvo obrany dostat finální nabídku. Tu má podat přes italskou vládu i evropský výrobce Agusta Westland s jiným typem vrtulníků.

Nabídky pravděpodobně dorazí těsně před volbami do Poslanecké sněmovny a jejich vyhodnocování tak může spadnout na novou vládu. Je možné, že celý proces výběru začne znovu.