V globálním žebříčku inovací (Global Innovation Index) je Česko na 24. místě, jako první ze zemí střední a východní Evropy. Oproti loňskému roku je to zlepšení o tří místa. Hned za Českou republikou je v regionu Estonsko. První místo na světě drží již sedm let Švýcarsko. Na dalším místě je Švédsko a třetí pozici má Nizozemsko, které oproti roku 2016 poskočilo o šest příček. Nejhůře je na tom ze 127 hodnocených států a ekonomik Jemen.

Pořadí států (TOP 25) 
1. Švýcarsko
2. Švédsko
3. Nizozemsko
4. USA
5. Velká Británie
6. Dánsko
7. Singapur
8. Finsko
9. Německo
10. Irsko
11. Jižní Korea
12. Lucembursko
13. Island
14. Japonsko
15. Francie
16. Hongkong (Čína)
17. Izrael
18. Kanada
19. Norsko
20. Rakousko
21. Nový Zéland
22. Čína
23. Austrálie
24. Česká republika
25. Estonsko
Zdroj: Global Innovation Index 2017 

Většina zemí na prvních místech třiceti příček Global Innovation Indexu je z Evropy. Spojené státy jsou čtvrté, Izrael je na 17. místě a třeba Čína na 22. místě.

Z asijských zemí jsou na tom v hodnocení nejlépe Singapur (7. místo), Jižní Korea a Japonsko. Nejlépe hodnocenou arabskou zemí jsou podle indexu na 35. místě Spojené arabské emiráty, kde je i jedno z center světového finančnictví – Dubaj. Ze zemí Latinské Ameriky je pak nejlepší Kostarika (53. místo). V Africe je lídrem v indexu inovací Jihoafrická republika, která je na 57. místě.

Síla a slabiny Česka

Oproti minulému roku se Česko v indexu posunulo o tři příčky. Stojí za tím například lepší výkon technologických firem nebo větší možnosti úvěrů pro soukromé firmy.

Silnou stránkou české ekonomiky je podíl kreativního zboží a služeb na exportu v téměř všech oblastech kromě 3D tisku. Podle indexu je v Česku velká konkurence na místním trhu (14. místo), což ekonomiku posiluje. České podniky také patří ke světové špičce ve využívání mezinárodního certifikátu ISO 9001, který je standardem pro management kvality.

Naopak slabinou České republiky jsou výdaje na vzdělání v poměru k hrubému domácímu produktu (78. místo), digitalizaci státní správy (89. místo), ale třeba i v zaměstnávání žen (59. místo). Jako slabinu zmiňuje zpráva i energetickou účinnost, kde je Česko na 78. místě.

Naopak v ekologickém managementu podle mezinárodních certifikátů ISO 14001, které snižují dopady na životní prostředí, je Česko na pátém místě na světě.

Index v roce 2007 začala připravovat francouzská universita INSEAD spolu s britským časopisem World Business. Nyní ho společně vytváří americká Cornell University, INSEAD a Světová organizace duševního vlastnictví. Vzniká na základě několika zdrojů, například dat od Světové banky nebo Světového ekonomického fóra. Index pro srovnání využívají jak firmy, tak vlády. Hodnocených 127 států představuje 92,5 procenta světové populace a 97,6 procenta světového HDP.