Na českém trhu se objevila nová peer-to-business (P2P) platforma propojující na internetu investory z řad veřejnosti s poskytovali úvěrů. Licenci od České národní banky obdržel portál Bondster, provozovaný firmou Bondster Marketplace. Ta je držitelem licence ČNB pro poskytování platebních služeb malého rozsahu.

Partnerem platformy Bondster je společnost Acema Credit Czech, která patří mezi významné poskytovatele nebankovních úvěrů v ČR. Vedení Bondster Marketplace doufá, že jejich platforma do konce roku 2017 získá přes sedm tisíc registrovaných investorů, kteří zde investují přes čtvrtmiliardy korun.

Na podobném principu, tedy poskytování peer-to-peer půjček již v Česku fungují například platformy Zonky, Bankerat či Benefi. V případě platformy Bondster ale nedochází k propojení zájemců o půjčku přímo s věřiteli, ale investoři budou investovat do půjček již poskytnutých některým z poskytovatelů úvěrů. Půjde například o hypotéky, leasing či spotřebitelské úvěry. Mělo by se také jednat především o zajištěné půjčky, za které dlužník ručí například nemovitým nebo movitým majetkem.

Bondster

Propojí investory z řad veřejnosti s poskytovateli úvěrů, hypoték, leasingu či spotřebitelských úvěrů. Funguje jako platforma peer-to-business (P2B). Ta je v České republice a na Slovensku ojedinělá. Vedení společnosti očekává, že Bondster do konce roku 2017 získá přes sedm tisíc registrovaných investorů, kteří zde investují přes čtvrtmiliardy korun.

Nejnižší výše investice je sto korun, horní hranicí investice je pak 50 tisíc korun do jedné půjčky. "Věřím, že tak zajímavou investiční příležitost ocení jak investoři, tak i poskytovatelé půjček", uvádí ředitel Bondster Marketplace Filip Čermák.

Podle investičního stratéga společnosti Finlord Borise Tomčiaka by si však měli zájemci o zhodnocení peněz obecně uvědomit, že investice do podobných platforem mohou být rizikové. "Riziko by se dalo přirovnat k akciovému trhu. Ochrana vkladů tu nefunguje," popisuje Tomčiak. Navíc založení investičního účtu je podle něj poměrně snadné. "Investiční dotazníky, na které jsou lidi zvyklí při zakládáni investičních účtů v bankách, u P2P nejsou," dodává. To může vést k tomu, že rizikovost investic nemusí odpovídat rizikovému profilu klienta.

Na druhou stranu se však Tomčiak, jenž se investicemi do peer-to-peer platforem zabývá, domnívá, že potenciál tohoto sektoru je obrovský. "Globálně roste objem investic na P2P platformách o desítky procent ročně," uvádí.

Podle něj se však odolnost relativně mladého odvětví ukáže až v případě zhoršení hospodářského vývoje či dokonce recese. "Nesmíme zapomínat, že P2P investiční platformy fungují ve světě přibližně od roku 2010, v ČR zhruba od roku 2012. To je velmi krátká doba na to, aby se dalo říct, že to je dlouhodobě životaschopný koncept," vysvětluje expert ze společnosti Finlord.