Podle ekonomické teorie je stavebnictví nejlepším ukazatelem toho, jak se bude vyvíjet ekonomika. To se potvrzuje i v Česku, ovšem jen do jisté míry. Stavebnictví se sice po krizi vzpamatovalo, a co se týká tempa růstu, je na tom nejlépe za mnoho měsíců. Jenže tržby stavebních firem jsou stále zhruba o pětinu nižší než v roce 2008.

Současný stav ovšem nelze svádět jen na krizi. Viníkem je jednoznačně stát, který dokázal v relativně krátkém čase kompletně zmrazit tento sektor smrtící kombinací mizerné legislativy a neschopnosti prosadit vlastní investice. Začalo to novelou o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, kterou prý Česko přijalo pod "nátlakem" Evropské unie v roce 2015, přestože na to mělo čas od roku 2003. Pak se ukázalo, že kvůli zákonu přijatému pod "nátlakem" trvajícím celkem 12 let nemůže Česko stavět ani silnice, které už posudky měly, protože neodpovídaly nové legislativě. Další více než rok proto stát jednal v Bruselu, aby mohl stavět aspoň něco, což se nakonec povedlo. Na tom, že staví silnice za pomoci moderní techniky podstatně déle, než trvala starým Egypťanům výstavba pyramid, se ale nic nezměnilo.

Přijetí nového stavebního zákona se protahuje víc než dva roky a i poslední verze, kterou projednává parlament, bude rychle potřebovat opravy. Zákon o veřejných zakázkách je natolik složitý, že se skoro žádná veřejná zakázka přidělit nedá, aniž by ji okamžitě někdo nenapadl. Schopnost čerpat peníze z Evropské unie je mizivá, projekty nejsou připravené. Propad investiční aktivity státu o padesát šest procent, jak ukázala data o státním rozpočtu za květen letošního roku, je dostatečně výmluvným důkazem.

Stavebnictví drží nad vodou soukromá výstavba. Ani tady ale nelze čekat zázraky. Stavební činnost v Praze je ochromená neschopností dohody uvnitř vedení magistrátu, stavební řízení se protahuje mnoho let a počet nových stavebních povolení se limitně blíží k nule. Výstavba průmyslových staveb zase trvá dlouho kvůli žalobám různých spolků a průměrná příprava stavby čehokoliv mimo Prahu dosáhla šesti až osmi let. Prudký růst cen nemovitostí je jen jedním z výsledků současného stavu.

Premiér Bohuslav Sobotka včera na Setkání lídrů českého stavebnictví potvrdil, že je stavebnictví prioritou a že musí vzniknout nová investiční strategie na rok 2020. Namísto další strategie ale tahle země potřebuje stabilní právní prostředí a kvalitní zákony, které se neustále nemění a navzájem se nepopírají. Teprve potom se dají připravovat nějaké investice.