Teprve po přestupu do jiné společnosti dostanou často lidé příležitost uspět na vysoké pozici. Příběh Jiřího Feixe naopak ukazuje, jak se může vyplatit věrnost. "Nikdy jsem si neříkal, že budu generálním ředitelem banky. To by mě ani nenapadlo. Teď jsem a je to díky ČSOB," říká pětačtyřicetiletý manažer. V květnu se stal generálním ředitelem Hypoteční banky, která patří do skupiny ČSOB, a s výší aktiv 254 miliard korun je šestou největší bankou v Česku.

Právě s ČSOB spojil Feix celou svoji kariéru, celkem 22 let. Nejprve se věnoval firemním úvěrům, teprve před dvěma lety zamířil do spotřebitelského financování, ve kterém pod jeho vedením banka zaznamenala silný růst.

"Byl jsem nasměrovaný na to, že v tom budu pokračovat. Spotřební financování mě hodně bavilo. Přišla ale příležitost nahradit dlouholetého šéfa Hypoteční banky Jana Sadila, který přecházel do představenstva skupiny. Rozhodl jsem se rychle," tvrdí Feix. "Možnost řídit společnost, která je lídrem hypotečního trhu, je pro bankéře něco, za čím stálo jít," říká Feix. Na výsledek výběrového a schvalovacího řízení čekal pět měsíců.

Jiří Feix (45)

Celou svou bankovní kariéru spojil s ČSOB, kde začal v roce 1995. Šéfem Hypoteční banky, která patří do skupiny ČSOB, je od května. Vystudoval ČVUT. Je ženatý, má tři děti a rád sportuje. S oblibou jezdí na kole a plave.

Nyní má před sebou jasný úkol. Udržet Hypoteční banku na pozici jedničky trhu a zachovat její tržní podíl, který se blíží k 30 procentům. "Mám komfortní pozici. Přicházím do rozjetého vlaku, ve kterém jsou největší odborníci na hypotéky v Česku. Mým úkolem bude, aby i za rok za dva byla Hypoteční banka ve stejné kondici a nadále určovala vývoj trhu," říká Feix.

"Svoji roli vidím hlavně v tom, abych banku dokázal připravit na změny, které přicházejí s digitalizací služeb a změnou chování klientů, a zároveň neohrozil její byznys," prohlašuje. Výhodu má v podpoře od předchůdce Sadila, který v představenstvu skupiny na Hypoteční banku dohlíží. Sázet může i na své dlouholeté zkušenosti s úvěrováním a podporu ve skupině.

"Jsem odchovancem ČSOB a jsem na to docela hrdý. Tak obrovské možnosti rozvoje vzdělání a kariérního růstu, které jsem tu měl, za to člověk musí být vděčný," říká Feix. V rámci skupiny také hned zpočátku poznával, jak to chodí v zahraničí. Několik měsíců strávil v reprezentačních kancelářích banky v Chicagu a v Londýně. Na bankovní kariéru přitom původně vystudovaný elektrotechnik ani nepomyslel.

"Bankéře jsme v rodině neměli a před nástupem do ČSOB jsem živého bankéře ani neviděl," tvrdí. Zájem o ekonomii u něj během studia na elektrotechnické fakultě rostl čím dál víc s tím, jak počátkem 90. let přicházely reformy a ekonomika se měnila na tržní. "Dokonce jsem si kvůli tomu začal číst i Kapitál, ale to se fakt nedalo," vzpomíná.

Do ČSOB se dostal na inzerát, který visel u studijního oddělení na fakultě. "Banka hledala nové adepty do programu pro absolventy," říká Feix. V testech uspěl a v září 1995 do programu nastoupil. Díky němu prošel celou bankou a pak si vybral útvar vymáhání pohledávek. "To byla ohromná škola. Poznal jsem, jak se úvěrovalo v dřevních dobách hned po revoluci a jak to pak banky poznamenalo," říká Feix, který poté přešel k úvěrování firem a působil v něm na různých pozicích.

S koncem 90. let prožil další dvě klíčové události, privatizaci banky a fúzi s IPB. "Spojování s IPB bylo bouřlivější. Nastalo relativně rychle − dva roky poté, co nás koupila belgická KBC. Kromě toho, že po nás nový majitel chtěl různé změny, docházelo ke střetu kultur zaměstnanců bývalé IPB a ČSOB a několik let to v bance dost vířilo. Dnes už nikdo nepozná ani neřeší, odkud kdo přišel," usmívá se.

V novém angažmá spoléhá i na zkušenost, že vizi svému týmu nevnucuje silou. "Rád fantazíruji, ale jsem i pragmatik. Lidé obvykle sami nejlépe vědí, jak věci dělat lépe. Mou rolí je z nápadů vybrat ty, které nejspíš uspějí, a vytvořit prostor pro jejich úspěch," říká Feix, který Hypoteční banku povede nejméně pět let. Jeho předchůdce Sadil byl v jejím čele 12 let. "Mým cílem je dělat to tak dobře, aby mi všichni říkali: měl bys v tom pokračovat," dodává.