Kofola mění akcionářskou strukturu. Podle ředitele Daniela Buryše za tím stojí zájem fondu Enterprise Investors po devíti letech opustit svou investici a zároveň snaha Kofoly dosáhnout posílení ceny akcií na pražské burze. Chce také zvětšit objem podílů volně obchodovaných na trhu. "Víme, že nás trh trestá za nízkou likviditu. Málo se s akciemi obchoduje," říká Buryš v rozhovoru pro HN.

Polský fond Enterprise Investors, který přes holdingovou společnost CEDG ovládal zásadní minoritní podíl v Kofole na úrovni 37,3 procenta, prodal asi 12 procent svých akcií nově ustavené společnosti AETOS. Ta zahrnuje majetkové podíly rodiny Samarasových a letitých manažerů firmy Reného Musily a Tomáše Jendřejka. AETOS tak bude ovládat 68procentní podíl. Dosud společnost KSM rodiny Samarasových vlastnila 51 procent. Enterprise Investors pak dál zřejmě zůstane 21 procent Kofoly. Dalších asi pět procent by měla totiž odkoupit Radenska. Volně se nyní obchoduje necelých sedm procent.

Jak dlouho se toto řešení změn akcionářské struktury firmy připravovalo a byly i jiné varianty?

Zhruba osm měsíců, pracovali jsme na tom dlouho. A bylo mnoho variant. Například jsme zvažovali přizvání jiného minoritního partnera, který by převzal podíl Enterprise Investors. Nejefektivnější se ukázala tato představená varianta. Konečná dohoda byla přijata ve čtvrtek, všechny dokumenty jsou podepsány.

Reálně se to stane k červenci. Musí se vyřešit ještě některé technické záležitosti, například financování. To bude řešeno klasickými bankovními zdroji. O tom pak budeme jako firma detailně informovat.

Akcie se v pátečním obchodování blížila hranici 440 korun, což je cena, za niž AETOS akcie od Enterprise Investors odkoupí. Jste spokojeni?

Když bych to chtěl trochu odlehčit, tak bych v žertu řekl, že mě osobně to vlastně netěší. Chtěl jsem si koupit akcie za mimořádně nízkou cenu, za kterou byly donedávna k dostání, ale nemohl jsem po dobu jednání, byl by to insider trading. Ale teď vážně, jako finanční ředitel mám z růstu ceny skoro o deset procent samozřejmě radost.

Jaké byly hlavní důvody tohoto kroku?

Exit Enterprise - zhodnocení investice do Kofoly zvažovali už dlouho. A také ambice zatraktivnit firmu na burze. Nejsme spokojeni s dlouhodobým vývojem ceny akcií po IPO (prvotní vstup na burzu - pozn. red.). Víme, že nás trh trestá za nízkou likviditu. Málo se s akciemi obchoduje. Těmito kroky jsme nastoupili cestu k navýšení free floatu (akcie volně obchodované na burze - pozn. red.).

V dalších měsících budeme spolu s Enterprise Investors pracovat na nabídce dalšího dílu akcií trhu. Kolik a kdy to bude, bude samozřejmě záviset na ceně akcií na burze a na podmínkách trhu.

Změnili jste i deklaraci směrem k dividendě. Která by měla být do budoucna významně vyšší. Proč?

Ano. Komunikujeme s investory, následujeme podmínky trhu. Pražská burza má extrémně vysoké dividendové výnosy. Je zřejmé, že aby akcie Kofoly byly pro investory zajímavé, musí dividenda růst. Oznámili jsme už před měsícem v pozvánce na valnou hromadu, že dividenda už letos poroste. Zdvojnásobila se oproti loňskému roku a chceme v tom dál pokračovat.

Nemůže to být na druhou stranu brzda ve vaší snaze nakupovat další firmy, růst akvizičně, což je deklarovaná strategie Kofoly?

Firma má momentálně dostatečné cashflow (ukazatel schopnosti podniku generovat peníze - pozn. red.). Nijak to neohrozí její stabilitu. Směrem k akvizicím si naopak myslíme, že nyní po úpravě akcionářské struktury budeme připraveni ve chvíli, kdy se naskytne možnost větší akvizice, jít pro peníze na burzu. V našem regionu, tedy střední Evropy a adriatického regionu, kde působíme a jsme tu doma, se připravuje několik velkých prodejů a chceme být u toho.

Oživení akcií na burze a tím přilákání nových investorů nám pomůže v případném využití burzy pro financování akvizic. Důležité je to, že pro zakladatele společnosti Kofola, rodinu Samarasových a jejich přátele, dále platí, že chtějí mít ve společnosti většinu. Jejich nynější podíl na úrovni 68 procent jim umožňuje i přes navýšení kapitálu udržet ve firmě majoritní podíl. 

Součástí celé "operace" je i to, že pět procent akcií Kofoly odkoupí Radenska. Proč?

Radenska má v tuto chvíli na účtech řádově kolem 35 milionů eur. Využijeme těchto peněžních zdrojů k nákupu akcií Kofoly, což bude stát zhruba půlku. Jedním z důvodů je akciový opční program pro manažery.

Ten nový opční program bude vypadat jak?

O záměru implementovat opční program v Kofole jsme informovali při IPO. Je to klasický opční program, kdy po splnění cílů, které jsou nastaveny na tříleté bázi, jeho účastníci obdrží určité množství akcií. Celkem je takto k dispozici necelé jedno procento akcií firmy (opční programy se využívají ke zvýšení motivace zaměstnanců - pozn. redakce).

Oznámili jste de facto přesun sídla hlavního akcionáře – nově vzniklého subjektu AETOS, který nahradí stávající společnost KSM Investment, která byla registrována v Lucembursku. Proč? 

Je to signál o tom, že jsme tady, fungujeme tady, jsme lokální firma. V Česku je nám dobře a není důvod mít sídlo mimo ČR.

Mění se s novou akcionářskou strukturou nějak základní strategie a plány firmy do dalších měsíců?

Nikoliv. Platí jako vždy v tomto období roku, že nám běží sezona. Počasí po těžším jaru nám začalo přát. To pak rozhoduje o ekonomické výkonnosti celého roku. Věříme, že máme dobře našlápnuto. Pokračujeme v integraci chorvatské akvizice ve Studenacu. Vstupujeme do nové země, budujeme tam nový obchodní tým, celou logistiku, infrastrukturu.

Oznámili jsme i malou akvizici české výrobní firmy, salátového byznysu Titbit, což je posílení značky Ugo – čerstvých nápojů a čerstvých zdravých jídel. Tímto směrem budeme také významně investovat. Pracujeme na naší divizi v Polsku, která nefungovala, jak bychom si představovali. Chceme ji postavit na vlastních značkách, nikoliv na výrobě pro privátní značky, jak tomu bylo dřív. Z pohledu investorů budeme chtít víc informovat o dění ve firmě. A bude naší ambicí samozřejmě posílit cenu akcií na burze.