Česká měna v pátek dopoledne opět posilovala, když se dostala až k hranici 26,20 koruny za euro. Od dubnového konce intervencí tak již zpevnila přibližně o tři procenta a je nejsilnější od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila umělé oslabování koruny. Měnový trh tak reagoval na čísla o vývoji domácí inflace vydaná v pátek ráno. Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu o 2,4 procenta, a drží se tak nad inflačním cílem České národní banky. V dubnu přitom růst zpomalil na dvě procenta.

Ačkoliv ČNB ve své poslední prognóze očekávala květnovou inflaci ve výši 2,6 procenta, domníváme se, že vzhledem k dubnovému vývoji je dnes zveřejněné číslo pro ČNB proinflační překvapení,” uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Rychlejší růst cen nahrává podle některých analytiků a ekonomů možnosti, že bankovní rada ČNB přistoupí ještě letos ke zvyšování úrokových sazeb. Očekávání tohoto kroku vede k vyššímu zájmu investorů a spekulantů o českou měnu. Posun sazeb směrem nahoru již letos navíc podpořily i výroky dvou členů bankovní rady z tohoto týdne.

"Naše prognóza počítá s růstem sazeb ve druhé polovině roku… Zatím to stále považuji za nejpravděpodobnější vývoj," řekl ve středu viceguvernér Hampl na konferenci o řízení podnikových financí. V podobném duchu se v rozhovoru pro čtvrteční E15 vyjádřil i Oldřich Dědek.

Například hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se však domnívá, že ČNB s růstem sazeb zřejmě posečká. “ČNB má do značné míry volné ruce: její vlastní prognóza argumentuje ve prospěch růstu úroků v letošním druhém pololetí; vývoj inflace napříč Evropou, implikace pro měnovou politiku v eurozóně a taktéž vývoj kurzu koruny naopak naznačují, že ČNB nemusí se zvýšením svých úroků spěchat,” uvedl.

“Zvýšení úroků ke konci letošního roku tak nemůže být vyloučeno, osobně ale vnímám řadu argumentů pro stabilitu úroků ČNB v roce letošním a jejich první zvýšení až v průběhu jara roku 2018,” dodal Radomír Jáč.

Stejného názoru je i analytik ČSOB Petr Dufek. “S růstem sazeb není v době posilování koruny třeba pospíchat. Ostatně náznaky o možném zvyšování úrokového diferenciálů korunu posunují k silnějším hodnotám,” řekl.

Vývoj koruny během posledních tří měsíců.
Zdroj: Thomson Reuters