Propadem libry reagovaly finanční trhy na výsledek čtvrtečních britských parlamentních voleb. V nich konzervativci vedení premiérkou Theresou Mayovou podle předběžných výsledků nezískali většinu. Nejistota ohledně dalšího politického vývoje, zejména když za pár dní mají začít jednání s EU o brexitu, stáhla kurz libry vůči americkému dolaru dolů přibližně o dvě procenta a měna ztrácí i proti euru. K poklesu kurzu libry došlo z velké části již ve čtvrtek po zavření volebních místností.

Britské volby živě

Momentálně se jedna libra obchoduje na měnových trzích na úrovni okolo 1,27 dolaru. Za euro se aktuálně platí okolo 0,8810 libry, včera se přitom kurz pohyboval okolo 0,8670. "Pro libru je politická nejistota vyplývající z výsledku voleb černým scénářem," řekl agentuře Reuters měnový stratég londýnské ING Viraj Patel. "Naděje, že se stabilnější konzervativní vládou se politická nejistota sníží, byla zmařena."

Podle Patela by mohla libra dále ztrácet, brzy totiž začne běžet dvouletá lhůta pro jednání o brexitu. "S ubíhajícím časem pro jednání bude libra stále více pod tlakem. Akceschopná vláda musí být složena co nejdříve, jinak se dá čekat další propad kurzu," uvedl.

"Trhy počítaly s tím, že Toryové získají většinu, výsledek je však jiný. Theresa Mayová se ještě nevyjádřila ke své budoucnosti. Ale pokud se rozhodne odstoupit, je dost možné, že libra opět nabere směr dolů," okomentoval pro Daily Telegraph dění na trzích analytik Jake Trusk ze společnosti OFX.

Mayová předčasné volby vyhlásila v březnu. Tehdy měla podle průzkumů velký náskok před labouristy a měla se svou stranou nakročeno k jasné většině v parlamentu. Mayová doufala, že jasným vítězstvím ve volbách upevní svou pozici při prosazování zákonů a při jednáních o brexitu.

Hlavní index londýnské burzy FTSE na rozdíl od libry posiluje. Aktuálně zhruba o půl procenta a jeho hodnota je 7489 bodů. Index je však složen hlavně z nadnárodních firem, pro které nejsou obavy z vývoje v Británii tak podstatné. Navíc tyto korporace mají podstatnou část příjmů v zahraničních měnách, a tak je pro ně oslabení libry příznivé.

Jinak tomu je u indexu FTSE 250, který je složen ze středních firem, na jejichž hospodaření má větší vliv vývoj britské ekonomiky. Tento index naopak ztrácí téměř procento.

gbpusd09062017Zdroj: Thomson Reuters