Top chart

  • Česká měna posiluje a blíží se ke 26,00 korunám za euro. Uvidíme, co s korunou udělají páteční údaje o květnové inflaci. Celkový "účet" za intervence mezitím ukázal, že ČNB od listopadu 2013 do dubna 2017 nakoupila eura za více než 2 biliony korun, aby měnu udržela slabší než 27 korun za euro.

  • Tempo investic v ekonomice klesá a naopak roste závislost na pracovní síle. Právě proto se daří. Většina z patnácti set dotázaných v průzkumu ČSOB uvedla, že kupuje kvalitnější potraviny a nepotřebuje se zadlužovat.

  • ČEZ věří elektrárnám na vítr. Od německé společnosti ABO Wind česká firma koupila několik větrných farem ve Francii. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale její logika je pochopitelná. Spolu s větrníky ČEZ získal patnáctiletý kontrakt se státem, který garantuje výkupní cenu okolo 80 eur za MWh. To je více než dvojnásobek ceny, za kterou firma prodává elektřinu ze svých konvenčních zdrojů.

  • Rodina Samarasů zvýší podíl ve společnosti Kofola ČeskoSlovensko na 68 procent ze současných 51 procent a slibuje do roku 2020 vyplácet dividendu ve výši 60 procent zisku. Krnovští Řekové vykoupí podíl, který ve firmě drží fond Enterprise Investors a současně zahájí odkup pěti procent akcií firmy Kofola za 440 korun za kus.

  • Profesionální investor Daniel Gladiš (Vltava Fund SICAV) se domnívá, že najít dobrého investičního manažera není snadné, a proto je vůči investování do podílových fondů skeptický.

Glosa o škodlivosti nízkých úroků a přehnané regulaci úvěrů na bydlení

Spor o přísnější regulaci hypoték nabírá na intenzitě. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v úterý odpoledne neváhal vyrazit za poslanci do paláce pod Hradčany. Ti ve druhém čtení projednávali nová pravidla, jež ČNB požaduje, aby mohla zpomalit růst objemu úvěrů na bydlení. Centrální banka se obává, že na hypotečním trhu roste bublina, která může v případě splasknutí ohrozit stabilitu bankovního sektoru i celé ekonomiky. Guvernér ve svém takřka dvacetiminutovém proslovu na zákonodárce apeloval, aby nepodlehli tlaku hypotečních poradců, realitních makléřů a developerů, kteří vystupují proti zpřísnění, a umožnili ČNB získat nástroje na obranu zdraví tuzemských bank.

Guvernér neváhal poslance postrašit nedávnou globální finanční krizí, ke které přispěl takřka nekontrolovaný růst hypoték v USA. Jiří Rusnok má samozřejmě pravdu a učinit vše pro pevné zdraví českých bank má v popisu práce. Určitá omezení pro růst hypotečních úvěrů jsou na místě. Nelze dopustit, aby banky příliš riskovaly, protože v sázce je hodně peněz. České finanční domy jsou na druhou stranu dost opatrné už nyní, pokud jde o to, kolik peněz a komu půjčují. Debata by ale měla být o příčinách toho, proč hypotéky rostou.

Ženou je velmi nízké úroky. V listopadu uplyne pět let od chvíle, kdy cena peněz klesla na nulu a úroky na bankovních účtech začaly být zcela zanedbatelné. Je-li nezávislost ČNB opravdová, měli by centrální bankéři použít svou nejúčinnější zbraň v boji s hypotékami na anabolikách a zvýšit úrokové sazby. ČNB zatím slibuje, že tak učiní ve třetím čtvrtletí. Možná by ale měla sazby poprvé po téměř deseti letech zvýšit  už na svém posledním měnovém zasedání před prázdninami, tj. 29. června, a nečekat na další příležitost do 3. srpna. Vyšší úroky nejen zdraží hypotéky, ale banky budou moci nabídnout vyšší zúročení peněz na účtech.

Protože guvernér Rusnok v parlamentu připomněl hypoteční krizi v USA, jistě si vzpomene, že k nezdravému růstu úvěrů na bydlení tehdy přispělo i to, že americká centrální banka své úroky držela velmi dlouho na "směšně nízké úrovni jedno procento", jak před lety uvedla americká rozhlasová stanice NPR v obsáhlé reportáži vysvětlující největší finanční krizi v USA od druhé světové války.

Kdo hodně investuje a jen čas ukáže, jestli i nejlépe

Co mají společného firmy Central Glass, European Metals Holdings, Geomet či RSJ? Všechny postihla bateriová horečka provázená vidinou těžby lithia v Čechách. Japonská Central Glass chce do konce roku v Pardubicích postavit továrnu na výrobu elektrolytu do baterií pro elektromobily. Tato investice by mohla zčásti utišit obavy některých investorů, že lithium je novou bublinou v těžařském průmyslu. Podle nedávné zprávy agentury Reuters je možné, že firem, které hledají nebo již těží lithium, je příliš mnoho. Na krušnohorském Cínovci se do těžby lithia chtějí pustit společně český Geomet a australská firma European Metals. Do jejich konkurentů, společností Cínovecká deponie a Sanaka Industry, které také láká tamní lithium, vložila blíže neuvedené finance investiční firma RSJ, kterou spoluzaložili bratři Karel a Tomáš Janečkovi. Všechny výše zmiňované společnosti by ale měly zbystřit. Japonská Toyota se rozhodla prodat všechny své akcie amerického výrobce eletromobilů Tesla, protože věří, že palivem budoucnosti je vodík, a ne elektřina. 

Co láká

Hlad a pohodlí donášky hotového jídla do domu. Německá firma Delivery Hero, která v roce 2015 za stovky milionů korun převzala českou společnost DámeJídlo, se chystá vstoupit na burzu. Jejím cílem je prodat akcie až za čtyři miliardy eur. Otázkou tedy je, zda se podnikatel Tomáš Čupr a investiční fondy Miton a Enern, kteří DámeJídlo v roce 2012 rozjížděli, nezbavili svých podílů příliš brzy a levně. Na druhou stranu nikdo nikdy nezchudl prodejem čehokoliv za miliony…

Co lákat má

Diskuse o přijetí eura. Tento týden to platí podle několika politiků a eurokomisařky Věry Jourové. Za zamyšlení stojí i možnost podřídit se euru při současném zachování koruny tím, že Česká republika vstoupí do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), ve kterém setrvá podobně dlouho jako Dánsko nebo Švédsko. Obě země jsou v EU déle než Česko, ale nadále mají své vlastní koruny.

Kdo prohrává

Rybářství Třeboň. Největší domácí chovatel sladkovodních ryb musí vrátit šest rybníků, které získal neoprávněně na úkor římskokatolické církve během privatizace bývalého státního rybářského podniku. Pravomocný rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích ukazuje, že oprávnění restituenti se mohou dožadovat navrácení majetku od státu i s odstupem čtvrt století. Je ale otázkou, jestli v případě těchto šesti rybníků, které stát chybně převedl na soukromou firmu, jde o šlendrián úředníků, nebo úmysl.

Kdo vyhrává

Provozovatelé atomových elektráren v Německu. Ústavní soud ve středu prohlásil daň z jaderného paliva za neplatnou. V letech 2011 až 2016 energetické firmy státu odváděly 145 eur za každý gram paliva do reaktorů. Pro E.ON, RWE a EnBW verdikt znamená, že dostanou zpět daňové přeplatky v celkové výši 6,3 miliardy eur. Jejich akcie na zprávu reagovaly růstem.

Stratosféricky mimo obvyklý byznys

Ovšem nikoliv pro Paula G. Allena, který s Billem Gatesem v roce 1975 založil Microsoft. Allenova firma Stratolaunch Systems poprvé ukázala letadlo se šesti motory, dvěma trupy a 28 koly. Stroj má být schopen vynést několik desítek kilometrů nad povrch země zavěšenou raketu, která pak z výšky odstartuje na cestu do vesmíru.Letadlo společnosti Stratolaunch

Vizualizace: Stratolaunch