Květnová data o inflaci potvrdila scénář, na který Česká národní banka už několik měsíců připravuje ekonomy a veřejnost: úrokové sazby, které ovlivňují například ceny hypoték, půjdou na sklonku roku vzhůru.

Meziroční míra inflace v květnu vzrostla na 2,4 procenta, z dubnových 2 procent. Rostly hlavně ceny potravin, zdražování pohonných hmot zpomalilo. Údaje v pátek oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Květnová inflace se tedy ocitla nad dvouprocentním středem rozpětí, které si ČNB stanovila jako optimální cíl. Růst cen byl také vyšší, než kolik očekávali analytici. Průzkum HN mezi osmi analytiky před zveřejněním údajů ukázal, že v průměru očekávali nárůst spotřebitelských cen o 2,1 procenta.

Nejnovější data o inflaci tak podle analytiků zapadají do celkového obrazu současné prosperity českého hospodářství, který provází rekordně nízká nezaměstnanost a pozvolný růst mezd. Češi tak více utrácejí a spotřebitelské ceny po několika letech opět začínají růst způsobem, který je podle ČNB pro ekonomiku optimální. Centrální banka drží svoji klíčovou úrokovou sazbu už déle než čtyři roky prakticky na nule a bude ji na podzim letošního roku konečně moci zvednout. Stane se tak poprvé od finanční krize v roce 2008.

Inflace v Česku (v %)
Zdroj: ČSÚ
Pozn: Modrá linie zobrazuje vývoj inflace. Červené linie naznačují inflační cíl ČNB (2 %) a jeho toleranční pásmo (1-3 %).

Oficiální výhled ČNB zatím je, že klíčovou úrokovou sazbu banka zvedne někdy ve třetím čtvrtletí. To na konci května v rozhovoru pro Lidové noviny potvrdil i člen bankovní rady Oldřich Dědek.  

Koruna v reakci na data o inflaci posílila. Česká měna se v dopoledním obchodování dostala až na úroveň 26,18 za euro, tedy na nejsilnější úroveň od zavedení devizových intervencí v listopadu 2013. Intervence skončily v dubnu. V poledne se koruna obchodovala na úrovni 26,24 korun za euro. Vyhlídka na vyšší sazby obecně znamená, že domácí měna bude atraktivnější v porovnání například s eurem, kde jsou sazby stále nulové. 

“Vzhledem k vývoji v předchozích měsících se jedná o proinflační překvapení i pro centrální bankéře. Náš výhled pro zvyšování sazeb ještě tento rok tak získává další podporu,” řekl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle Zeisela se inflace bude držet nad dvěma procenty i po zbytek roku, částečně kvůli růstu mezd a zvyšující se kupní síle spotřebitelů.

Nejnovější data o inflaci okomentovala i ČNB na svém webu.  Podle banky nepředstavují data riziko pro splnění ekonomické prognózy, o kterou se centrální bankéři opírají při rozhodování o sazbách. Banka řekla, že míra inflace ve zbytku letošního roku zůstane nad dvěma procenty. Ke dvouprocentní úrovni se ale vrátí počátkem příštího roku a setrvá blízko této úrovně i ve druhém a třetím čtvrtletí 2018.

"Důvodem tohoto očekávaného zmírnění inflace bude lehké zvolnění růstu domácích nákladů v následujícím období. To bude způsobeno zvyšováním dynamiky produktivity práce, a to i přes mírně zrychlující růst mezd a ekonomické aktivity," řekla banka. Navíc v nadcházejícím období podle ČNB inflaci přibrzdí dovozní ceny, protože zvolní růst cen zahraničních výrobců, a silnější koruna, dodala ČNB.

Největší vliv na meziroční růst cen měly podle ČSÚ potraviny a nealkoholické nápoje. Oproti loňskému květnu stouply třeba ceny vajec o 17,5 procenta, másla o 16,4 procenta nebo cukru o 19,6 procenta. Růst cen zrychlil u pečiva, masa a mléka. Zpomalení růstu zaznamenali statistici u pohonných hmot z 12,6 procenta v dubnu na 7,8 procenta.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu stouply o 0,2 procenta. Podle statistiků stálo za růstem zejména zvýšení cen ovoce o 2,5 procenta, vepřového masa o 2,6 procenta, pečiva a obilovin o 0,8 procenta a nealkoholických nápojů o 0,9 procenta. Klesly naopak ceny pohonných hmot, a to o 1,1 procenta.

Ekonomické indikátory, které v tomto týdnu mohou zahýbat kurzem koruny
  Odhad Skutečnost Předchozí údaje Datum zveřejnění
Tržby v maloobchodě (bez aut) v % za duben (meziročně) 3,0 2,7 7,8 6. června
Přebytek zahraničního obchodu v mld. Kč (duben) 20,1 10,6 22,6 6. června
Průmyslová výroba v % za duben (meziročně) -2,1  -2,5 2,2 7. června
Stavebnictví v % za duben (meziročně) není k dispozici  4 6,0 7. června
Podíl nezaměstnaných v % za květen 4,1  4,1 4,4 8. června
Inflace v % (meziročně) za květen 2,1 2,4 2,0 9. června
Inflace v % (meziměsíčně) za květen -0,1 0,2 0,0 9. června