Káva s cukrem je pro velkou část lidí každodenním ranním či odpoledním rituálem. Pro mnohem menší část světové populace však jde o komodity, na nichž se dá vydělávat podobně jako třeba na obchodu s ropou nebo zlatem. Stejně jako mnoho jiných komodit se totiž káva i cukr obchodují na světových burzách.

Ceny kávy i cukru ovlivňuje zejména vývoj počasí v těch částech světa, kde se tyto potraviny nejčastěji produkují. Nyní se zdá, že efekt klimatického jevu El Niño nebude letos ani příští rok tak intenzivní jako v minulých letech.

Příznivější počasí by tak mělo nahrávat vyšší produkci kávy i cukru, která bude jejich ceny tlačit dolů. V případě kávy Arabica bude mít kromě počasí na vývoj ceny výraznější vliv také zvýšení produkce této komodity v Brazílii. Kávu dokážou v největší jihoamerické zemi produkovat velmi levně a přebytek nabídky nad poptávkou tak bude nadále bránit zdražování.

Také ceny cukru by měly pokračovat v poklesu, který zahájily koncem února. Světové zásoby cukru se sice na přelomu roku snížily, ale důvodem propadu byl zejména vývoj v Indii a Číně. Protože poptávka po cukru v těchto zemích zatím neroste a ceny nahoru nežene, neměla by se podle všeho zatím zvyšovat ani cena každodenního kávového rituálu.