Úterní debata zástupců politických stran a Hospodářské komory ČR o zavedení eura ukázala, že téma obětování české koruny je přinejmenším ožehavé. Pokud jde o vládní strany, ČSSD i KDU-ČSL jsou s jistými výhradami pro, zatímco hnutí ANO je proti. S postojem nejpopulárnější politické strany souhlasí i opoziční ODS.

Nicméně akce ukázala, že alespoň část myšlenky, se kterou přišel ekonomický expert ČSSD Michal Pícl, by mohla umožnit, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Pícl chce, aby nová vláda, která vzejde z podzimních voleb, co nejrychleji zapsala Českou republiku do tréninkového tábora na plnohodnotné členství v eurozóně. Jde o systém směnných kurzů známý pod anglickou zkratkou ERM II. Ten umožňuje zemím EU, které ale neplatí eurem, aby své národní měny ke společné měně ukotvily. V systému musí udržovat směnný kurz své měny ve stanoveném rozpětí tak, aby vůči euru oslabila nebo posílila nejvíce o 15 procent.

Maximální délka pobytu v eurokempu není ohraničená. Platí jen minimální doba pobytu v délce dvou let. Pícl by rád, aby Česká republika euro přijala, jakmile povinné soustředění v přípravce vyprší. Ovšem kouzlo ERM II tkví v tom, že to není nutné. Slovensko, které euro přijalo v roce 2009, v systému ERM II pobylo skoro čtyři roky.

Zajímavější z pohledu české politiky a rozporu ohledně eura mezi částí voličů a firem je ale Dánsko. Skandinávská země dlí v ERM II od roku 1999 a dánští občané i exportéři jsou uspokojeni. Současně.

Dánům zůstala jejich dánská koruna. Firmy, jako třeba výrobce stavebnic Lego či luxusní elektroniky Bank & Olufsen, se nemusí trápit výkyvy kurzu. Dánská centrální banka totiž omezuje pohyby dánské koruny vůči euru na 2,5 procenta oběma směry.

Podobně by to mohlo platit i v České republice. Koruna zůstane a díky ukotvení vůči euru exportéři přestanou utrácet za pojistky proti posílení či oslabení platidla hrdých Čechů. Firmy si nadto po více než třech letech, kdy Česká národní banka bránila kurz měny na 27 korunách za euro, na fixní kurz měny zvykly.

Teď je jen třeba, aby ČSSD spolu s Michalem Píclem o výhodách členství v eurokempu takřka navždy přesvědčila voliče.