Česká měna v pondělí dopoledne poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26,30 koruny za euro, a byla tak nejsilnější za posledních 3,5 roku. Zájem o korunu podpořily nové údaje z trhu práce, které ukázaly, že průměrná mzda v prvním čtvrtletí vzrostla nejrychleji od roku 2008 na 27 889 korun. Vyšší mzdy budou podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala tlačit na růst inflace, což by mělo přimět centrální banku zvýšit úrokové sazby. První růst sazeb od roku 2012 by pak měl do Česka přilákat zahraniční investory, kteří svoje peníze převedou na koruny, aby je mohli investovat například do státních dluhopisů.

Proti zhodnocování koruny naopak bude působit vybírání zisků zahraničních spekulantů, kteří do české měny investovali ještě před ukončením devizových intervencí ČNB. Věřili, že koruna po "exitu" posílí a oni na pohybu kurzu vydělají. S tím, jak se jejich cíl plní a koruna posiluje, českou měnu se ziskem postupně prodávají a tím ji oslabují. Potvrdilo se to i po prolomení hranice 26,30 za euro. Koruna pod ní nevydržela a během dne mírně oslabila.

"Koruna poklidně posiluje v souladu s našimi očekáváními. Podporují ji makro data z ekonomiky ČR, růst HDP i spotřeba domácností a stále klesající nezaměstnanost,” komentuje dění na trhu senior dealer ČSOB Finanční trhy Josef Jeřicha. Podle něj české koruně nahrává i pozitivní nálada investorů vůči měnám v regionu. Kromě postupného uzavírání spekulativních pozic pak podle něj rychlejšímu posilování koruny brání odliv eur v podobě výplat dividend

Koruna bude dál posilovat

Přibližování koruny k hladině 25,75 za euro, na které ji ČNB začala v listopadu 2013 uměle oslabovat, by přesto mělo v následujících týdnech a měsících pokračovat. "Naše prognóza nadále očekává postupné posilování kurzu koruny. Ke konci června by se mohla česká měna posunout na 26,20 koruny za euro," uvedl Dřímal.

eurczk333

Zdroj: Thomson Reuters

Rovnovážný kurz koruny se podle našeho odhadu pohybuje kolem 25,50 za euro, dosažení této hranice však bude navzdory pozitivnímu ekonomickému vývoji v letošním roce brzdit postupné odcházení spekulativního kapitálu z tuzemské ekonomiky," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Koruna se však podle něj bude rovnovážné hodnotě přibližovat a na konci letošního roku se dostane pod hranici 26 korun za euro.

Také pravidelný průzkum agentury Reuters mezi 35 analytiky ukázal, že koruna je spolu s rumunským lei jednou ze dvou středoevropských měn, které mají v následujících dvanácti měsících prostor pro posílení. Podle mediánu předpovědí by kurz mohl za rok dosáhnout 25,75 koruny za euro.

První zvýšení sazeb za pět let

Na cestě k této hranici by české měně mělo pomoci také zvyšování úrokových sazeb centrální banky, kterým by se ČNB mohla bránit růstu inflace. Stávající prognóza centrální banky počítá s tím, že sazby vzrostou poprvé téměř po pěti letech ve třetím čtvrtletí letošního roku. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok nicméně na konci května uvedl, že zatím žádný naléhavý důvod ke zvýšení sazeb není. "Pokud bude vývoj zhruba odpovídat tomu, co prognózujeme, mohlo by k odpoutání úrokových sazeb od nuly dojít někdy ve druhé polovině roku, ale může to také být až v příštím roce" řekl Rusnok.

"Pokud bude koruna dál pozvolna posilovat a inflace se bude držet pod prognózou ČNB, nebude bankovní rada nutně spěchat s prvním zvýšením sazeb," odhaduje analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. Podle analytika ČSOB Petra Dufka by centrální banku mohla od razantnějšího postupu odradit už květnová inflace, jejíž výši oznámí Český statistický úřad v pátek.

Podle ankety mezi analytiky, které HN oslovily, vychází průměrné tempo očekávaného růstu spotřebitelských cen 2,1 procenta meziročně, což je zpomalení z dubnových 2,2 procenta. Ze stejného šetření také vyplývá, že meziměsíčně růst cen poklesl o 0,1 procenta. Pro srovnání v dubnu vůči březnu inflace stagnovala.

Celkově je ale odhadovaný vývoj květnové inflace značně pod 2,6 procenty, které pro minulý měsíc odhadovala ČNB.

"Nižší než očekávaná inflace je výrazným argumentem proti spěchu ČNB při zvyšování úroků: osobně proto tento krok očekávám až během jarních měsíců roku 2018," uvedl pro HN Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Přestože nové údaje o růstu cen budou klíčové, i další ekonomické indikátory, které budou do pátku publikovány, mohou s korunou také částečně zahýbat. Následuje tabulka s přehledem chystaných údajů.

Ekonomické indikátory, které v tomto týdnu mohou zahýbat kurzem koruny

  Odhad skutečnost Předchozí údaje datum zveřejnění
tržby v maloobchodě (bez aut) v % za duben (meziročně ) 3 2,7 7,8 6. června
přebytek zahraničního obchodu v mld. Kč (duben) 20,1 10,6 22,6 6. června
průmyslová výroba v % za duben (meziročně) -2,1   2,2 7. června
stavebnictví v % za duben (meziročně) 0,4   6 7. června
podíl nezaměstnaných v % za květen 4,1   4,4 8. června
inflace v % (meziročně) za květen 2,1   2,2 9. června
inflace v % (meziměsíčně) za květen -0,1   0 9. června