Investice do podílového fondu je spolu s penzijním připojištěním nebo třeba stavebním spořením základním stavebním kamenem každého investora, říká v rozhovoru Petr Žabža, ředitel spořicích a investičních produktů v ING Bank.

Mám stovky tisíc volných korun a rozhoduji se, kam je dám, aby se mi zhodnotily. Proč bych si měl vybrat podílové fondy?

Podílové fondy by měly být nedílnou součástí investičního portfolia každého investora, hned vedle penzijního připojištění, stavebního spoření nebo nemovitosti zakoupené za účelem pronájmu. Hlavní charakteristikou podílových fondů totiž je, že pomáhají budovat majetek v dlouhém časovém horizontu. Nejde o instrument na krátkodobou spekulaci.

Čili jde o investici, přes kterou se dá zabezpečit i na důchod?

Bezpochyby. Když vedle sebe postavíte státem podporované penzijní připojištění a podílové fondy, tak oba nástroje mají místo v portfoliu každého investora. Penzijní připojištění kromě jiného i proto, že jde o velmi konzervativní produkt, který zároveň nabízí stabilní výnos díky státní podpoře. Penzijní připojištění by tak mělo být jedním ze základních stavebních kamenů portfolia, ale právě podílové fondy jsou cestou k poten­ciálně výrazně vyšším průměrným výnosům.

Petr Žabža (42)

ředitel spořicích a investičních produktů v ING Bank
◼ V ING Bank působí od začátku roku 2017 a je kromě jiného zodpovědný za on-line prodej finančních produktů. Více než deset let působil ve finanční skupině Patria, kde byl v roce 2014 jmenován výkonným ředitelem a členem představenstva společnosti Patria Online. ?
◼ Kariéru zahájil jako burzovní makléř v Československé obchodní bance. Další profesní zkušenosti v oblasti investičního poradenství a péče o klientskou bázi investorů získával například v Dresdner Bank ČR, Komerční bance nebo Bank Sal. Oppenheim jr. & Cie. ?
◼ Studoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze a v současné době se věnuje studiu andragogiky se zaměřením na personální management na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

To se ale týká jen starých penzijních fondů. Ty nové přece už nabízejí i dynamické investiční strategie zaměřené na investice do akcií, a navíc jsou u nich nižší poplatky než u podílových fondů.

Stále ale jde o dva různé produkty. Zatímco u penzijních fondů jde o investici, která je vázaná na důchodový věk, z podílového fondu mohu peníze bez sankce a kdykoliv vybrat − pokud je budu nutně potřebovat. U penzijních fondů bych přišel o jejich hlavní výhodu − o státní příspěvek. A v případě poplatků to tak jednoznačné není. Například u nás v ING Bank nabízíme čtyři základní podílové fondy pro všechny typy investorů bez vstupního poplatku a pravidelné poplatky za správu se pohybují na velmi konkurenceschopné úrovni. Fondy nabízíme zejména prostřednictvím internetového a mobilního bankovnictví a nevyužíváme k prodeji sítě externích poradců.

Není to naopak nevýhoda? Nepotřebují lidé s nákupem podílových fondů poradit od zkušeného finančního poradce?

Je to trend na celém finančním trhu. Vidíme, že prodej finančních produktů se přesouvá na internet. Lidé tam mají dostatek informací, pořádáme pro investory vzdělávací webináře. Během nich se dozvědí třeba o možných strategiích nebo jim ukazujeme chyby, kterých se investoři často dopouštějí, a radíme, jak se jich vyvarovat. Pokud potřebují další informace, mohou si zavolat na kontaktní centrum, kde se jim budou věnovat proškolení operátoři.

Češi podle statistik nejčastěji investují do takzvaných smíšených fondů. Dává to smysl? Není lepší zaměřit se na jeden konkrétní segment nebo třeba region?

Je to naprosto pochopitelné, protože Češi jsou takto historicky založení. Vedou je k tomu dva hlavní důvody. Ve vztahu k penězům jsou Češi stále velmi konzervativní. Investiční kultura a povědomí o investičních instrumentech se tady znovu rozvíjí až v posledních zhruba dvaceti pěti letech, a proto jsme na své peníze logicky opatrnější. Navíc zde hraje roli i pražská burza, která byla historicky zaměřena převážně na dividendy. Investoři v Česku si oblíbili akcie jako ČEZ, Philip Morris nebo bankovní tituly, které vyplácely zajímavé dividendy, a zvykli si tak na stabilní, vyrovnaný a relativně předpověditelný zdroj příjmů ze svých investic.

Jak si mají lidé, kteří chtějí své peníze dát do podílových fondů, vybírat mezi stovkami fondů, jež jsou k dispozici?

Jako první krok si musí uvědomit, že podílové fondy jsou z definice dlouhodobá investice s doporučeným horizontem držení minimálně tři až pět let, v závislosti na typu fondu. Ten, kdo s investicí začíná, by si měl vybrat takzvaný profilový fond, který odpovídá jeho investičnímu stylu, znalostem a zkušenostem. Obvykle jde o široce diverzifikované fondy, které jsou zajištěné v koruně a zároveň na nich bývají nejnižší poplatky. Přímo na našich webových stránkách si začínající investor může formou jednoduchého dotazníku zjistit, jaký je profil investora, a rychle si vybrat fond, který jeho profilu nejlépe odpovídá.

Případným druhým patrem portfolia investora, který má více volných prostředků, by měly být fondy, které se zaměřují například na velké regiony − Spojené státy, Evropu nebo třeba Asii. Tady už si může investor více vybírat to, čemu do budoucna on osobně věří. Z naší nabídky by sem zapadal například Fidelity Latin America či Franklin India.

Posledním stupněm jsou takzvané tematické fondy, které se zaměřují na jednotlivé regiony nebo ještě úžeji na konkrétní sektory průmyslu. Jsou to samozřejmě fondy, do kterých má být alokována nejmenší část portfolia, protože jsou nejvíce volatilní, a tedy náchylnější k riziku. Na druhou stranu ale mohou průměrný potenciální zisk celého portfolia výrazně zvýšit. V této oblasti si u nás může zákazník vybrat například fond BlackRock New Energy či Frank­lin Technology.

Takže kdybych byl třeba fanda do elektromobilů, tak se podle vás nemám unáhlit a mám do fondu, který je zaměřený na firmy spojené s elektromobilitou, dát jen menší část peněz?

Platí, že byste nikdy neměl dávat všechna vejce do jednoho košíku. Kdybyste se zaměřil jen na jedno vybrané odvětví, tak na sebe berete zbytečně velké riziko. Určitě bych vám to rozmlouval a vedl vás k tomu, abyste volné peníze rozložil podle logiky, kterou jsem už zmiňoval.

Co si ještě musím hlídat při investici do fondů?

Ideální je investovat do fondů v pravidelných intervalech. Tím se vyvarujete situace, kdy případně zainvestujete na vrcholu trhů, a pokud by následně došlo ke korekci, musel byste nějakou dobu čekat, než se vaše investice dostane do zisku. Pravidelně investovat je možné už od stokoruny. Lidé si tak mohou investice do podílových fondů "osahat" s minimálním rizikem.