Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

investování volných finančních prostředků je jedinou možností, jak zabránit jejich více či méně rychlému znehodnocování − podle toho, jaká je zrovna aktuální úroveň inflace. Pro majitele volných peněz, který se chce chovat jako dobrý hospodář, je tedy investování téměř povinnost.

Investování ale s sebou nese riziko, že investice nejen nepřinese žádný zisk, ale naopak o vložené prostředky částečně či úplně přijdeme. Vybrat ziskový, ale zároveň dostatečně bezpečný cíl pro své investice je záměrem většiny běžných investorů. Jak ale správně a včas odhalit rizika, která mou investici mohou ohrozit, ale současně zbytečně nepanikařit při drobných výkyvech trhu, jež se dějí prakticky neustále? Hlavní analytik Hospodářských novin Leoš Rousek radí věnovat pozornost obecnějším rizikům typu chystaných změn v daňovém systému, změn na politické scéně či trendům na trzích s energetickými komoditami (čtěte ZDE). Ve střednědobém horizontu mohou vaše investice ovlivnit například volby v hospodářsky významných zemích a související změna politiky nebo třeba schopnost či neschopnost ropného kartelu OPEC snížit světovou produkci ropy, a ovlivnit tak její cenu.

Úspěšný český investor Daniel Gladiš, s mírnou nadsázkou přezdívaný český Warren Buffett, radí investovat jen do toho, čemu investoři rozumí (čtěte ZDE). Sám napsal o investování několik knih a doporučuje přečíst i řadu dalších odborných titulů před tím, než se lidé do investování například do akcií pustí na vlastní pěst.

Mezi atraktivní investiční příležitosti už mnoho let patří nemovitosti a přes jejich vysokou současnou cenu se zdá, že to tak zůstane i nadále. V jakých českých lokalitách se nemovitosti nejvíce zhodnocují, si můžete přečíst v článku Martiny Marečkové.

Investovat se dá ale i do věcí, které člověku přinášejí radost − například do dostihových koní. A v syndikátu majitelů koní to je dostupné téměř pro každého.

Šťastnou ruku při výběru investice.