Můj první počítač byla Amiga500. V době, kdy většina lidí znala maximálně 386ky, to byl zázrak. Místo DOSu plně grafický systém AmigaOS, místo "pípátka" PC speaker zvukovou kartu se stereo zvukem a hry jako z maringotek s automaty. Nyní Amiga znovu ožívá v luxusní formě pro nadšence a nostalgické fanoušky.

Nejvýkonnější tradiční Amiga měla procesor s taktem 25MHz a maximálně 18 MB operační paměti, a moje Amiga 500 měla procesor Motorola 68000 s taktem 7.16 Mhz a 512 kB paměti. Novinka používá procesor typu PowerPC s taktem 2 GHz a v základu má 4 GB RAM s tím, že zvládne šestnáctinásobek. Ve výbavě je také moderní grafická karta od AMD a vedle pevného disku lze AmiguOne X5000 koupit i s SSD úložištěm.

Počítač s obdobnou výbavou, ale s procesory Intel a Windows 10 by stál nějakých 20 tisíc korun, AmigaOne ale přijde na více než dvojnásobek. Důvodem není miniaturizace a výroba malé a hezké skříně, která by připomínala originál. Nová Amiga má bohužel podobu obyčejného PC. Důvod vysoké ceny je v nákladech na vývoj. AmigaOS totiž běží na na míru vyvinuté základní desce s procesorem. Vývoj takové desky přijde asi na milion dolarů, které výrobce musí vydělat zpátky.

AmigaOne X5000

Pro fanoušky Amigy není lákadlem samotná výbava a výkon tisícinásobně vyšší než u klasických strojů, ale možnost používat operační systém AmigaOS. Ten se i po dvaceti letech vyvíjí. I původní Amigy se díky podpoře fanoušků dočkaly například možnosti připojení na internet. Aktuální systém ve verzi 4.1 se ale změnil natolik, že tradiční aplikace pro Amigu se spouštějí v režimu emulace. Podobně jako to dělal Apple při přechodu z platformy PowerPC na Intel.

Na novém systému stále fungují staré aplikace, ale i nové, včetně moderních prohlížečů založených na stejném jádru jako Chrome nebo Safari. Díky tomu lze i počítač s operačním systémem AmigaOS reálně používat jako primární stroj, téměř na podobné úrovni, jako to zvládnou Chromebooky, včetně Google Docs. Stroj nabízí také možnost používat jako operační systém Linux s větší nabídkou aplikací, nebo MorphOS, který vznikl pro počítače Apple Mac s PowerPC procesory a je kompatibilní s AmigaOS.

AmigaOne X5000

AmigaOne 5000X je už na první pohled výsledkem práce oddaných fanoušků, kteří patnáct let po bankrotu výrobce Amigy získali potřebná práva a začali s vývojem moderního nástupce legendárních počítačů. Společnost A-EON Trevora Dickinsona už před lety uvedla první „moderní“ Amigu s označením X1000. Stála ještě o 20 tisíc více a chyběla jí řada funkcí, které novinka nabídne.

Amiga v nové podobě těžko změní svět, jako jej změnila před třiceti lety, když se začala prodávat Amiga 500. Jde o nostalgické zařízení, které z praktického pohledu nedává smysl. I proto, že aplikace a hlavně hry pro Amigu lze spustit v emulátorech nebo hrát na webu. Tomu, že fanoušci legendárního stroje žijí v minulosti, ostatně napovídá i vzhled webových stránek výrobce nové Amigy a jejích prodejců.

Demo State of the Art od Spaceballs patří k nejslavnějším ukázkám multimediálních schopností Amigy. Celý videoklip se vešel na jednu disketu.