Čínská technologická společnost Huawei v následujících pěti letech v ČR plánuje investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy korun) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst. Prezident Huaweie Kuo Pching závazek investovat v Česku potvrdil při setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Huawei o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Podrobnější informace bude firma upřesňovat v následujících týdnech.

Huawei chce rovněž prohloubit partnerství s českým státem u klíčových technologických programů, jako jsou národní broadband (širokopásmové připojení k internetu) a projekty chytrých a bezpečných měst (smart city a safe city). Obě strany na vzájemných jednáních diskutovaly o problematice kybernetické bezpečnosti a ochraně osobních dat. Kuo Pching uvedl, že jde o globální téma, kterému se musí všechny země světa věnovat společně. Problematika datové bezpečnosti podle něj vyžaduje plnou pozornost každého jednotlivého článku řetězu složeného z vlád a technologických subjektů, jakož i lepší globální spolupráci mezi nimi. Prezident Zeman vyjádřil důvěru v zabezpečení síťových prvků i produktů značky.

Agentura CzechInvest jednala nyní v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka. "Jde o investice na zelené louce, které by měly zvyšovat kapacitu výroby a služeb v rámci ČR. Jde nám o projekty, které jsou řádově větší, než byly dojednávány doteď s čínskou stranou," řekl ředitel CzechInvestu Karel Kučera k jednáním s čínskými firmami.

Spotřebitelská divize Huaweie za loňský rok v lednu předpokládala zvýšení tržeb o 42 procent na 25,7 miliardy dolarů (v přepočtu asi 655 miliard korun). Prodej chytrých telefonů se zvýšil o 29 procent na 139 milionů přístrojů. Huawei zaznamenal růst už pátým rokem v řadě.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. V prvním pololetí roku 2016 se společnost umístila na 3. místě v dodávkách chytrých mobilních telefonů. V Česku Huawei překonal loni v září tržní podíl 20 procent. Huawei drží vyšší než 15procentní tržní podíl ve 33 zemích a více než pětinový v dalších 18, z nichž téměř polovina jsou evropské země.

BIS čínské firmy označila za potenciální nebezpečí

V roce 2014 ve své zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala před rostoucím vlivem některých firem, mezi nimi zmínila i Huawei, a to v kapitole věnované možným hrozbám z hlediska kybernetické bezpečnosti. Šlo čínské výrobce telekomunikačního hardwaru Huawei a ZTE. BIS neuvádí žádné konkrétní případy, kdy by tyto firmy ohrozily bezpečnost Česka, ale připomíná to, o čem se ve světě už dlouho píše: "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací," stálo ve zprávě BIS.

Obavy obsažené ve zprávě BIS ovšem pokládá společnost Huawei za neopodstatněné. "Tato obvinění, jsou bezpředmětná. Neexistuje žádný subjekt či organizace, zpochybňující naši integritu, která poskytla důkazy k podobným obviněním. Neustále se snažíme zajistit, aby všechna naše zařízení plně vyhovovala místním a mezinárodním normám a předpisům o kybernetické bezpečnosti. Spolupracujeme s firmami z oblasti informačních a komunikačních technologií po celém světě na vývoji technologií a standardů v oblasti kybernetické bezpečnosti s cílem zlepšit technologické parametry a společně řešit problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti, " reagoval Karel Taschner, senior PR manager společnosti.

"Dosud se nestalo ani jednou, že by tento závazek společnosti Huawei k dodržování veškerých bezpečnostních pravidel byl jakkoli zpochybněn. Dodržujeme přísné normy zákaznických zakázek a vysoké standardy zabezpečení produktů . Máme prokázané zkušenosti s poskytováním bezpečných produktů našim zákazníkům. Díky tomuto příkladnému přístupu jsme důvěryhodným partnerem téměř pro každého významného telekomunikačního operátora na světě. Chápeme citlivost ICT technologií a vždy striktně dodržujeme zákony a předpisy zemí, ve kterých působíme.
Huawei je nezávislá soukromá společnost, která získává důvěru a uznání zákazníků pomocí inovativních vysoce kvalitních produktů a služeb. Naše produkty a služby využívá více než třetina světové populace. Naše produkty a řešení jsou využívány ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei dnes poskytuje produkty a služby pro 45 z 50 nejvýznamnějších světových telekomunikačních operátorů. Máme prokazatelné vynikající výsledky v oblasti kybernetické bezpečnosti po celém světě," tvrdí Taschner.

V kapitole věnované možným hrozbám  z hlediska kybernetické bezpečnosti se objevují jména dvou konkrétních firem: čínských výrobců telekomunikačního hardwaru Huawei a ZTE. BIS neuvádí žádné konkrétní případy, kdy by tyto firmy ohrozily bezpečnost ČR, ale připomíná to, o čem se ve světě už dlouho píše:  

Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.