Podnikatel Jakub Havrlant nejvíce peněz vydělává v e-shopovém byznyse v rámci Mall Group, jejíž obrat loni dosáhl 16 miliard korun a o níž se dělí s miliardáři Petrem Kellnerem, Patrikem Tkáčem a Danielem Křetínským. Také jeho vlastní startupový fond Rockaway Ventures má přitom našlápnuto k slušným výsledkům. Nedávno ohlásil, že za neupřesněnou částku dosahující zřejmě jednotek milionů dolarů prodal svůj podíl v brazilské firmě na peer-to-peer půjčky Creditas. A nyní zvažuje, že se pustí také do investic v západní Evropě.

Brazilské Zonky se zhodnotilo desetinásobně

Havrlant do brazilské půjčkové společnosti vstoupil v říjnu 2013 jako andělský investor, o rok později pak jeho menšinový podíl přešel na jeho Rockaway Ventures. Creditas se zaměřuje na zprostředkování půjček mezi lidmi, čímž konkuruje brazilským bankám. Oproti nim jsou jeho půjčky levnější, a tak si v 200milionové zemi rychle vybudoval silnou pozici. Rockaway uvádí, že nedávným prodejem podílu v platformě, která se podobá českému Zonky, svou počáteční investici desetinásobně zhodnotil. Podle odhadů tak mohl vydělat kolem sedmi milionů dolarů (175 milionů korun).

Většina peněz fondu zatím plyne do mladých technologických firem ze střední a východní Evropy. "Myslím si ovšem, že bychom měli investovat i mimo tento region, protože jsme velká skupina s hodnotou ve výši stovek milionů dolarů," říká šéf Havrlantova fondu Viktor Fischer. Rockaway se nyní dívá po start-upech v Portugalsku nebo Irsku a zvažuje prohloubení spolupráce s dalšími českými fondy, jako je Credo Ventures nebo UP21.

Po prodeji podílu v Creditas nyní Rockaway stojí za celkem 14 start-upy a do každého z nich vkládá od půl do pěti milionů dolarů. "Firmy, které si vybíráme, už musí dosahovat tržeb a nabízet technologii, kterou lze dále rozšířit do světa. Investujeme na pět let, po 12 až 18 měsících přitom od start-upů vyžadujeme, aby prošly dalším investičním kolem a získaly další peníze," vysvětluje Fischer.

Jeho fond chce letos investovat do dalších pěti až deseti firem, žádné další prodeje podílů ve svých stávajících start-upech nechystá. Hodně si přitom slibuje od dalších investičních kol u svých start-upů Brand Embassy, Socifi, Techloop a Product Board. "Každá z těchto firem by letos v dalším kole mohla získat od tří do osmi milionů dolarů," očekává Fischer.

První ze zmíněných firem zjednodušuje zákaznický servis společnostem jako je T-Mobile, Samsung či Lenovo. Třeba Socifi se zase živí byznysem s wi-fi reklamou. "V rozvojových zemích, jako je Indonésie, nemají uživatelé dostatek peněz na internet v mobilu. Socifi to řeší tak, že na mobilu zobrazí reklamu, člověk na ni klikne a pak má po určitý čas internetová data přes wi-fi nebo LTE síť zdarma," vysvětluje šéf fondu.

Podle něj nejde Rockawayi příliš o to, aby zapojoval své start-upy do byznysu celé Havrlantovy skupiny, do níž se řadí e-shopy jako Mall.cz, CZC nebo cestovní agentura Invia. "Předně objevujeme nové startupové talenty a pak se samozřejmě snažíme zhodnotit své investiční prostředky," uvádí Fischer. "Často se nám také líbí nějaký trh, jako je třeba ten s elektronickým zdravotnictvím. Proto jsme investovali do české firmy uLékáře.cz." Ta řeší třeba konzultace s lékaři po internetu.

Český start-upistům chybí odvaha

Fischer si myslí, že českým "start-upistům" zatím chybí kuráž potřebná k vedení globálního byznysu. "Zakladatel start-upu musí být schopný nabídnou své řešení třeba šéfovi IBM a rovnou mu zavolat. Taková odvaha nám u zakladatelů ovšem stále chybí. Proto si myslím, že potřebují lokální příklady, jako je Elon Musk v USA," míní šéf Rockaway Ventures.

V Česku, které stále považuje za silnou líheň technologických firem, navíc postrádá podporu start-upů v nižších fázích vývoje. Proto vítá nynější kroky českého státu o založení miliardové státního fondu na podporu takových firem. "Náš fond nemůže až dvěma třetinám start-upů pomoci, protože ještě nedosahují dostatečných obratů. To by mohl státní fond vyřešit podobně jako se to dělá ve Francii nebo Finsku," říká Fischer, který se liší od řady tuzemských investorů. Ti vesměs snahy státu v této oblasti odmítají, protože mu prý chybí dostatek investičních zkušeností.