Hvězdou největšího evropského veletrhu IT ve zdravotnictví conhIT se minulý týden stal černo-bílý robot HAL. Při zahájení výstavy v Berlíně se ukázal i německému ministrovi zdravotnictví Hermannu Gröhemu. Robot, lépe řečeno robotické nohy se dvěma motory, se pak schoval k nenápadnému, malému stánku v hale číslo dvě, kam ho přišlo obhlédnout hned několik tisíc návštěvníků.

Japonské robotické nohy, které si pacienti na rehabilitacích nasadí na spodní část těla a učí je znovu chodit, byly na veletrhu poprvé, ačkoliv conhIT letos oslavil 10. výročí. Takzvaný exoskeleton dokáže zaznamenat nervové impulzy, zesiluje je a převádí na kinetickou energii v končetinách. V Česku podobný stroj využívá například rehabilitační ústav v Kladrubech.

Robot pomáhá chodit pacientům s nehybnými nohami po mrtvici nebo trpící roztroušenou sklerózou. Misí německého distributora bylo údajně díky prezentaci dostat podporu ministra pro platbu rehabilitací z veřejného pojištění.

"Na veletrh začínají přicházet společnosti, které dělají zdravotnické zařízení spojené s informačními technologiemi," říká projektová manažerka veletrhu Uršula Baumann s tím, že výrobci těchto zařízení berlínskou výstavu teprve objevují. Na třídenní výstavě tak byly vidět především stánky s počítači a podobných technologií, jako robotické nohy, bylo méně. A to také proto, že je pro výrobce takových zařízení těžší sehnat k jejich využití úhradu z veřejného pojištění.

conhIT 2017

Největší evropský veletrh informačních technologií ve zdravotnictví. Koná se již deset let na výstavišti Messe v Berlíně.

Na conhIT vystavovalo přes 500 firem - například Siemens, Phillips, SAP, Dell, Microsoft a další. Kolem pětiny vystavovatelů byly zahraniční společnosti.

Veletrh letos navštívilo asi 9500 lidí, 12 procent z nich přijíždí ze zahraničí. Návštěvníci jsou především odborníci, manažeři nemocnic nebo ředitelé firem.

Mezi nimi například švýcarské virtuální brýle pro neurochirurgy, kteří skrze krabičku na očích mohou naplánovat operaci mozku pacientů. Nebo moderní polské vesty, které jednou mohou nosit pacienti s kardiostimulátorem. Mají na sobě připevněnu malou krabičku, která hlídá jejich srdce a nemusí tak sebou tahat její větší předchůdkyni. Data pak odesílá přímo lékaři do počítače.

"Trend vidíme především v oblasti kyberbezpečnosti. Ta je nyní velmi důležitá, protože německé nemocnice se loni ocitly pod hackerskými útoky, takže si všichni dávají pozor a návštěvníky, jimiž jsou hlavně manažeři nemocnic, to zajímá," popisuje Baumannová. Loni v únoru hackeři zašifrovali data několika nemocnic v Německu a za jejich odblokování požadovali výkupné. Nemocnice tak nemohly několik dní svá data využívat a počítače nahradily propisky a papír.

Nejčastěji firmy, včetně největších světových technologických hráčů, jako Dell, Phillips nebo Siemens, na conhIT představily software pro převedení dat mezi přístroji, jako například mezi počítačem a rentgenem, pro zpracování velkých objemů dat v nemocnicích či predikci nemocí. "Díky tomu mohou lékaři zjistit, jaké obtíže se u pacientů mohou rozvinout během následujících let. To je také budoucnost," říká Baumannová.

Tématem veletrhu byly ale také mobilní aplikace, a to především díky rostoucímu počtu start-upů, které se na conhIT prezentovaly, a jež se právě vývojem aplikací zabývají. V současnosti je takových aplikací na světě kolem 200 tisíc a dále přibývají, nejčastěji se zabývají fitness, životním stylem nebo dietami. Aplikace ale také hlídají třeba zmíněné kardiostimulátory v tělech pacientů nebo seniory. "Chytrá asistence v domácí péči o seniory je také velké téma oboru," doplňuje Baumannová.

Cyberdyne Care Robotics from Cyberdyne Care Robotics on Vimeo.