Po více než čtyřech letech od obvinění začne soud řešit tunelování Mostecké uhelné – dnes Czech Coal – a korupci při její privatizaci.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo v pátek k Městskému soudu v Praze obžalobu na šest lidí. Ti jsou stíháni jak za tunelování hnědouhelné společnosti, tak za korupci při prodeji zbytkového státního podílu.

"České republice byla způsobena škoda přesahující nejméně 3,2 miliardy korun," uvedl žalobce Petr Šereda. Kromě pětice manažerů a spolumajitelů firmy je stíhán blízký známý bývalého premiéra Stanislava Grosse, tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora.

Zabavené miliardy a sebevražda

Soudy již v roce 2013 obstavily majetek všem obžalovaným. "V České republice byl zajištěn jako výnos z trestné činnosti nebo jako náhradní hodnota takového výnosu majetek obviněných, ale i dalších osob ve výši přesahující 2,7 miliardy korun," dodal Šereda.

Pětici manažerů klade žalobce za vinu to, že vyváděli peníze ze společnosti. Za část z nich pak nakoupili pod cenou zbytkový státní podíl. Dle obžaloby jim k tomu za úplatek pomohl i již zmiňovaný Sýkora, který měl jako náměstek tehdejšího ministra Miroslava Grégra privatizaci dolů na starosti.

Sýkora se posléze zasloužil o zázračné Grossovo zbohatnutí. Prodal mu za 20 milionů korun akcie společnosti Moravia Energo, které Gross vzápětí s osmdesátimilionovým ziskem přeprodal. Akcie od Grosse odkoupil třinecký ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Mimochodem peníze na nákup akcií Grossovi údajně půjčila zkrachovalá Key Investments. A i sama Moravia Energo nedlouho poté zkrachovala.

Policie původně obvinila celkem osm lidí. Jenže jeden z nich, další spoluvlastník dolů a miliardář Luboš Měkota, zemřel. A další prostředník údajného úplatku, zbrojař Pavel Musela, po podivném pádu z posedu ztratil paměť a byl zbaven svéprávnosti.

Švýcarská větev

Manažeři dolů jsou současně stíháni i ve švýcarské větvi případu – tamní soud je před více než třemi lety odsoudil z praní špinavých peněz. Manažeři původně státní společnosti totiž ze svěřené firmy vyvedli peníze určené na rekultivaci krajiny po těžbě a za ně si skoupili majoritní podíl ve firmě. A poté co vlastnili většinový balík, od vlády Miloše Zemana za zlomek skutečné hodnoty koupili i zbylý státní podíl.

Švýcarský soud je na podzim 2013 poslal do vězení na dobu 16 až 52 měsíců a také jim jako výnos z trestné činnosti zabavil miliardy, které měli uloženy na švýcarských účtech. Manažeři se odvolali, odvolací soud ale ještě nerozhodl.