Top chart

  • Akcie dcery a matky (Unipetrol a PKN Orlen) jdou na dračku. I na ně dopadne vybírání zisků jako v případě CME, které přichází po týdnech strmého růstu.

  • Franklin Templeton Investments neuspěl s požadavkem na extra dividendu. Moneta Money Bank ale potvrdila, že akcionáře čekají pravidelné výnosy i v dalších letech.

  • Šéf německé bankovní asociace Michael Kemmer v komentáři pro Handelsblatt volá, aby ECB alespoň trochu ulevila bankám od ztrát, které jim způsobují záporné úroky.

  • Energo-Pro a dalších sedm statečných chce koupit bulharskou distribuční firmu se třemi miliony klientů, kterou ČEZ prodává. 

  • O2 zvýšila čistý zisk v prvním čtvrtletí o 3 procenta na 1,3 miliard korun i díky O2 TV.

Glosa ve 173 slovech

Opravdový růst spotřebních cen se zatím nekoná, přestože oficiální roční míra inflace se od konce loňska vrátila na zdravou (alespoň podle České národní banky) dvouprocentní úroveň. Data z Českého statistického úřadu o vývoji cen mezi jednotlivými měsíci totiž ukazují, že růst inflace v únoru zpomalil a v březnu se zcela zastavil. Nadto ve stejném měsíci proti únoru ceny, za které průmyslové firmy mezi sebou obchodují své zboží, klesly. Šlo o první meziměsíční snížení od loňského srpna. Podobný vývoj je vidět i jinde. Podle deníku The New York Times se konec období extrémně nízké inflace, kterou provází bobtnání zadlužení domácností a pomalý hospodářský růst, odkládá. V USA je to patrné na převisu nabídky nad poptávkou po ropě, oceli a dalších komoditách, včetně hliníku, píše americký list. Jestli nízkoinflační prostředí potrvá i nadále, cena peněz měřena úroky zůstane nízká. To zhatí sázky na zpomalení, nebo dokonce pokles cen českých nemovitostí. Kam jinam lze bezpečně vkládat peníze než do cihly či betonu. Zájem potvrzuje takřka rozebraná nabídka šestiletých dluhopisů developera Passerinvest s ročním výnosem 5,25 procenta.

Kdo investuje nejlépe

Zisk je lepší než investiční příběh. Slibovat hory doly může hnát cenu akcií nahoru, ale opravdové výdělky nakonec rozhodují. Jde jen o to, jak dlouho trvá přechod od pěkných slov ke skutkům měřitelným penězi. Akcie Tesly jsou na historických maximech, i když je výrobce elektroaut ve ztrátě již sedm let. Od doby, kdy vstoupil na burzu. Nicméně zdravý růst zisku umí zvýšit tržní hodnotu i firmám s vyčpělými investičními příběhy. Sem patří televizní společnost Central European Media Enterprises a petrochemička Unipetrol.

Kdo investuje hodně času (do nákupu oblečení)

V Česku, na Slovensku a v Rumunsku jde jednoznačně o zákazníky hybridního obchodu s módou Zoot. Ti nejdřív musí oblečení vybrat na on-line portálu, následně dorazit do jedné z 39 off-line "výdejen radosti" (přeloženo z řeči Zootu jde o prodejnu, zkušebnu a sklad v jednom), kde je třeba objednané zboží v kabince vyzkoušet a vybrat to, které pasuje. K pokladně průměrný zákazník dorazí jen se čtyřmi z deseti objednaných kusů oděvu. Jinými slovy, 60 procent zboží vrací. O to obdivuhodnější je, že loni v Česku, kde Zoot provozuje 20 poboček, firma vykázala provozní zisk. Bylo to poprvé od vzniku Zootu před pěti lety. Nelze se divit, že firma získala 4,5 milionu eur pro další rozvoj od dvou investičních fondů: BHS Private Equity Fund a 3TS Capital Partners.

Co láká

Investice do stáří. Developerská firma EBM Partner chystá investiční fond, který bude vlastnit domovy pro seniory pod názvem GrandPark. Firma už tři domovy postavila (v Praze, Hradci Králové a Havířově), na čtvrtém v Liberci pracuje a další zhruba tucet plánuje. Náklady na provoz soukromých domovů pro důchodce se dělí mezi stát a rodiny jednotlivých seniorů. V západní Evropě nejlepší podobná zařízení investorům mohou vynést až 7,5 procenta ročně, uvádí loňská studie poradenské firmy Savills.

Kdo vyhrává

Česko nad Indií. Alespoň pokud jde outsourcing "ajťáků". Americký start-up Sapho umí propojit rozdílné interní programy velkých firem do jednoho. Zatímco Sapho prodej řídí z kalifornského Silicon Valley, vývoj probíhá v pražské pobočce. Měřeno cenou a kvalitou práce čeští programátoři porazili indické a další kolegy v zemích, kde je levněji než v USA. Investoři souhlasí a Sapho nedávno získala 14 milionů dolarů na další expanzi. Firma by tak mohla do roka zdvojnásobit počet programátorů v Praze na 64.

Mimo byznys

Skončil spor o to, kdo bude dohlížet na kryptu v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje, ve které je památník sedmi parašutistů, kteří během druhé světové války provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní místo přejde pod správu Vojenského historického ústavu. Jan Gazdík se v reportáži o Památníku hrdinů heydrichiády ohlíží na občas vyhrocenou při mezi pražským magistrátem, českou pravoslavnou církví a vojenskými historiky.