Rafinerie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou jedou konečně naplno. Největší česká petrochemická skupina Unipetrol tak v prvním čtvrtletí vydělala 2,8 miliardy korun a tržby společnosti se oproti minulému roku zvýšily téměř o 70 procent na třicet miliard.

"Máme za sebou úspěšné čtvrtletí," komentoval generální ředitel Andrzej Modrzejewski. V loňském roce měl Unipetrol za první tři měsíce ztrátu 25 milionů korun.

Vyšší výroba a vyplacené pojistné

Za dobrým výsledkem stojí kromě navýšení petrochemické a rafinérské výroby po zprovoznění etylenové jednotky v Litvínově také vyplacené pojistné za havárii krakovací jednotky v Kralupech.

Podle analytika Petra Hlinomaze se tak nyní srovnává vůbec nejhorší čtvrtletí Unipetrolu s obdobím, kdy provoz běží naplno a navíc má firma bonus v podobě pojistného za ušlý zisk.

Od pojišťoven započítal Unipetrol miliardu korun. Zbytek z provozního zisku 3,6 miliardy tvořila samotná výroba. Rafinerie využívaly svoje kapacity na 88 procent a zpracovaly o třetinu ropy více (1,9 milionu tun). V únoru podnik ještě krátce odstavil etylenovou jednotku v Litvínově, která v prvním čtvrtletí pracovala na 60 procent.

Na zpracování jednoho barelu ropy vydělal Unipetrol čtyři dolary, petrochemická marže byla 825 eur za tunu. Maloobchod, tedy hlavně společnost Benzina, vydělal 265 milionů korun. Největší síť čerpacích stanic v Česku zvýšila podíl na trhu na 18 procent.

Unipetrol měl loni čistý zisk téměř osm miliard korun při výrazně nižších tržbách 87,8 miliardy. Pokles tržeb o více než dvacet miliard a nižší zisk z výroby ale nahradilo vyplacené pojistné. Unipetrol již loni od pojišťoven získal 7,9 miliardy korun, které započítal do loňského zisku.

Letos by ještě Unipetrol mohl za předloňskou havárii v Litvínově získat 6,1 miliardy korun. Za nehodu v krakovací jednotce v Kralupech pak firma počítá ještě s 200 miliony korun.

Dařilo se i mateřské společnosti PKN Orlen, která od roku 2005 vlastní v Unipetrolu většinový podíl 63 procent. Největší zpracovatel ropy ve střední Evropě za první tři měsíce vydělal 1,92 miliardy zlotých (12,2 miliardy korun). Meziročně je to nárůst o 470 procent.

Dividenda 8,30 korun na akcii

Představenstvo Unipetrolu včera navrhlo, aby valná hromada odsouhlasila výplatu dividendy 8,30 koruny na akcii. Akcionáři by získali celkem 1,5 miliardy korun. V loňském roce byla dividenda 5,52 koruny. Předtím Unipetrol téměř osm let dividendy vůbec nevyplácel.

Společnost zdůrazňuje, že je dividenda o polovinu větší než v loňském roce. Nové vedení Unipetrolu v čele s Andrzejem Modrzejewskim, které nastoupilo v loňském roce, navíc investorům slibuje představení dividendové strategie a tvrdí, že chce být dividendovou společností.

Ani tak ale neuspokojí menšinové akcionáře z finanční skupiny J&T, která přes společnost Paulinino kontroluje celkem 23 procent akcií firmy. J&T získala podíl v Unipetrolu v roce 2007 a postupně ho navyšovala. Opakovaně kritizuje dividendovou politiku polského většinového vlastníka. Již loni žádala z tehdejšího zisku sedm miliard za rok 2015 vyplacení dividendy 15 korun na akcii, což bylo třikrát více, než se nakonec schválilo.

V lednu zástupce společnosti Paulinino Pavel Muchna obvinil majitele Unipetrolu, polskou korporaci PKN Orlen, že firmu dlouhodobě a systematicky tuneluje. Kritizoval mimo jiné loňskou koupi neratovické společnosti Spolana, kterou Unipetrol získal zpět od polské firmy Anwil. Vedení Unipetrolu obvinění odmítlo.

Jeden z menšinových akcionářů Unipetrolu Tomáš Hájek komentoval na Twitteru dividendu slovy "nic extra", jako slibný ale vidí trend jejího navyšování. "Snad dostaneme příští rok alespoň 12,50 koruny," dodal.

Akcie Unipetrolu na pražské burze posilují a nyní se prodávají kolem 273 korun za akcii. Na včerejší oznámení dividendy reagovaly rovněž růstem a večer zavíraly na 266,50 koruny.