Akademický senát Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze ve středu zamítl návrh na odvolání rektora školy Petra Konvalinky. Ve funkci tak rektor zůstane. Pro jeho odvolání bylo v tajné volbě 18 ze 43 přítomných senátorů. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů, tedy třípětinová většina ze 45 míst v akademickém senátu.

Mezi senátory se strhla bouřlivá debata, která trvala tři hodiny. Část senátorů a přítomných hostů vyčítala navrhovatelům odvolání, že poškozují dobré jméno školy. Předkladatelé návrhu naopak tvrdili, že renomé školy poškozuje rektor.

Návrh na odvolání Konvalinky podali čtyři senátoři. Jako hlavní důvod uvedli ekonomickou situaci univerzity. Nelíbí se jim řada rozhodnutí ohledně nového Českému institutu informatiky robotiky a kybernetiky (ČIIRK), které stály univerzitu hodně peněz.

"Peníze všech na univerzitě se přidělily jen jedné její malé části. To se nám nelíbí," říká senátor Jan Kybic. Mezi dalšími body kritiky bylo i zneužití dotací, nedostatečně vysvětlená kauza poradce Miroslava Elfmarka a špatná komunikace.

Rektor Petr Konvalinka veškerá obvinění odmítá. "Je to snůška lží, nepravd a nesmyslů vytržených z kontextu," říká. Vypracoval osmistránkové vysvětlení k výtkám senátorů.

O odvolání rektora se jeho kritici pokusili už na podzim, především kvůli jeho spolupráci s poradcem Miroslavem Elfmarkem. Tehdy neuspěli. Pro rektorovo odvolání bylo 20 ze 41 členů senátu. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů.

Podle Konvalinky je celý boj, který se táhne už několik let, daný záští vůči nově vzniklému institutu ČIIRK. Jednalo se o třecí plochu už při jeho vzniku. Odešlo kvůli němu velké množství pracovníků elektrotechnické fakulty, která se přitom sotva vzpamatovala z odchodu velké části zaměstnanců do nově vydělené Fakulty informatiky.