Francouzi byli zvyklí, že dopředu znají dva nejsilnější kandidáty na prezidenta, kteří se později utkají ve druhém kole voleb. Letošní prezidentské volby jsou ale jiné. Kandidáti tradičních stran pohořeli a do druhého kola postoupili zástupci dvou politických uskupení, která nepatří k tradičním - Emmanuel Macron, zakladatel strany Vpřed! a Marine Lepenová, zástupkyně nacionalistické Národní fronty.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Předvolebním průzkumům dlouho vévodila právě kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, v posledních týdnech ji ale dohonil, a podle některých výsledků i předehnal, bývalý ministr a předseda strany Vpřed! Emmanuel Macron. Průzkumy se tentokrát trefily a Macron v prvním kole konaném 23. dubna opravdu zvítězil.

Z počátku jistý postup do druhého kola měl i zástupce pravicových Republikánů Francois Fillon, jeho preference ale začaly strmě klesat, když na povrch vyplula kauza se zaměstnáváním vlastní manželky. Fillon vsadil na image "pana Čistého" a tyto kauzy odradily jeho voliče.

Šance měl i další kandidát, zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon. Tomu se v posledních týdnech podařilo nasbírat dost hlasů, aby "šlapal na paty" Francoisi Fillonovi. Fillon nakonec skončil třetí jen těsně.

Outsiderem se stal zástupce levicových socialistů Benoit Hamon, kterému preference srážela nízká podpora současného francouzského prezidenta Francoise Hollanda i nejednotnost socialistů v podpoře vlastního kandidáta. Celkem ve volbách kandidovalo 11 osobností.

Druhé kolo, ve kterém se utká Emmanuel Macron s Marine Le Penovou, se koná v neděli 7. května.