Když si chce běžný smrtelník koupit nové auto, zamíří na autosalon do Ženevy nebo Frankfurtu. Multimiliardářům ale tamní nabídka nemusí stačit. A právě proto je tu Top Marques v Monaku, kam se v průběhu čtyř dnů koncentrují ty nejexkluzivnější výrobci nejen automobilů, ale i hodinek nebo lodí. To vše pod záštitou knížete Alberta II.

Jednou z hlavních hvězd čtrnáctého ročníku výstavy je slovenský AeroMobil. Kombinace letadla a automobilu, na které duchovní otec Štefan Klein pracuje již od začátku 90. let, už není jen prototypem. Stroj je možné si reálně objednat za ceny mezi 1,2 až 1,5 miliony euro podle specifikace. Vzniknout však má pouze 500 kusů létajícího automobilu, první zákazníci jej dostanou až v roce 2020. Přesto jde ve světě osobní dopravy o malou revoluci. "Dnešek je dnem změny v dopravě. S uvedením AeroMobilu bude každodenní létání již brzy realitou," uvedl šéf AeroMobilu Juraj Vaculik.

Velkou konkurencí slovenského stroje bude hybrid holandského výrobce Pal V. Ten není kombinací auta a letadla, ale automobilu s vírníkem. To znamená, že rotor není poháněn vlastním motorem, ale vzduchem. Pohyb dopředu pak obstarává tlačný motor s vrtulí. Na Top Marques se tato kombinace prezentuje vůbec poprvé, k dispozici bude ve dvou variantách. Liberty Pioneer Edition nabídne plnou výbavu a prvky, které jiný stroj stejného výrobce nedostane. Cena tomu odpovídá, bez tisícovky půl milionu eur. Existovat bude i skromnější varianta Liberty Sport za 299 tisíc euro. Objednávky přijímá Pal V už v Monaku. "Dodávky začnou na konci roku 2018," řekl šéf Pal V Robert Dingemanse.

Ředitel výstavy Steven Saltzman vedle létajících automobilů zmiňuje i další nastupující formu dopravního prostředku. Dvacetigramový dron vyvinutý přímo v Monaku, který přijde na 800 euro. "Na trati pro formuli 1 se uskuteční závod mezi supersportem a tímto dronem," řekl Saltzman pro web Hello Monaco. Dron se řadí k nejrychlejším svého druhu na světě. Za sekundu umí uletět 30 metrů.

Elektrický supersport i klasické Mini

Z konvenčních automobilů se k nejzajímavějším novinkám řadí futuristický supersport Dendrobium od Vanda Electrics. Ten je poháněn výhradně elektrickými motory a má dosáhnout rychlosti až 322 km/h. Uvnitř bude místo pro dvě osoby, vedle vzhledu zaujmou i dveře, otevírající se dozadu směrem nahoru. Neméně zajímavým, i když pravděpodobně nepoměrně dražším kouskem, je klasické Bentley Azure, jehož karosérii posázel klenotník Jean Boulle dvěma miliony diamantů.

David Brown Automotive navázal na retro tvary sportovního typu Speedback GT modelem Mini Remastered. Základem i tvarem karosérie jde o původní Mini, které proslavil třeba Mr. Bean nebo film Loupež po italsku. Klasický vzhled ale doplňují nejmodernější technické prvky. Nechybí proto multimediální systém, bezklíčkové startování nebo rádio s přípojkou USB. Pod kapotou bude zážehová třináctistovka, kterou nabídlo původní Mini na konci svého životního cyklu. Podobně jako například podvozek ale prošel mnohými úpravami.

K vidění bude také jedna z nejluxusnějších výletních lodí současnosti – Silver Muse od společnosti Silversea. Dlouhá je 213 metrů a váží 40 700 tun, uvnitř je místo pro 596 pasažérů. Ti si budou užívat nejen luxusních kajut, ale také osmi jídelen, kavárny, tělocvičny, bazénu, kasína nebo lázní. Lodě, auta i drony pak v konferenčním centru Grimaldi Forum doplní také hodinky, sochy nebo obrazy.

Výstava Top Marques v Monaku se koná každý rok. Letošní čtrnáctý ročník trvá od 20. do 23. dubna a pořadatelé jej na svých webových stránkách označují jako nejexkluzivnější výstavu na světě. Prezentovat se v centru Grimaldi Forum bude celkem 103 výrobců luxusního zboží.