Laskavost plodí laskavost. Alespoň s takovou myšlenkou vznikl projekt #laskavec, za kterým stojí tým Nadace Karla Janečka. Ten napříč celou Českou republikou hledá lidi, kteří konají nezištné dobré skutky.

Potenciálního laskavce může nominovat každý, kdo vyplní formulář na webových stránkách nadace. Ta pak ze získaných tipů vybere každý měsíc jednoho člověka, který si zaslouží uznání. A protože matematik Karel Janeček má rád speciální čísla, oceněný obdrží šek v hodnotě 66 korun.

Přinášíme nyní příběhy 12 laskavců − neznámých lidí různého věku i zaměření, které spojuje snaha učinit ze světa o něco lepší místo k životu. Pomáhat druhým berou jako své poslání. Najdeme mezi nimi například učitele, studentku, umělkyni, přírodovědce nebo zdravotní sestru.

Poprvé se všichni setkají 23. dubna v pražském Stavovském divadle, kde proběhne slavnostní ceremoniál k završení prvního ročníku.

Jelikož všechny laskavce spojuje silná vůle a přesvědčení o tom, že pomáhat má smysl, zeptali jsme se jich na nejsilnější momenty při jejich nezištných aktivitách, ale i na to, co by ze svého života nejraději vymazali.

Hana Vaňousová, Poříčí nad Sázavou

Laskavou důchodkyni zná v malé obci nedaleko Benešova snad každý. Více než 20 let zde pořádá taneční zábavy pro seniory, vybírá vstupné na fotbalovém hřišti, o Vánocích pro své sousedy peče cukroví a převádí děti přes přechod − na Mikuláše se dokonce tematicky převléká za čertici.

Chtěla jste se na to někdy "vykašlat"?

Ne, nikdy mě to nenapadlo.

Existuje něco, co byste radši ze svého života smazala?

Vše v mém životě se stalo tak, jak to mělo být. Ničeho nelituji, nic bych nesmazala.

Kdybyste měla na hodinu uvíznout ve výtahu a mohla si vybrat, s kým ten čas strávíte, kdo by to byl?

To si ani nechci představit. Nemám ráda výtahy.

Zdeňka Morávková, Zálesí

jarvis_58f8b30a498e0baf391b6898.jpeg

Oživuje ponurou atmosféru Rychlebských hor a ve zdejším nehostinném a divokém prostředí zřídila tato umělkyně malou galerii a alternativní školní třídu. Kultivuje tak oblast, která je dodnes poznamenaná odsunem sudetských Němců, a vrací sem vytrácející se tradice.

Kterým superhrdinou byste chtěla být?

My všichni už superhrdiny jsme. Jen na to nějak zapomínáme. O tom je podle mě projekt Laskavec. Není o několika vyvolených nebo o neexistujících lidech z pohádek a legend. Je to každý, kdo si uvědomí, jak velkou moc má. Moc měnit náladu a rozpoložení sobě i druhým bytostem.

Jaká byla v dětství vaše oblíbená pohádková postava?

Vinnetou a Robin Hood − tomu jsem psala jako holčička také dopisy a tajně doufala, že si mě jednou vezme za ženu.

Vlasta Říhová, Havířov

jarvis_58f8b30a498e0baf391b689c.jpeg

Lidé jí přezdívají anděl. Laskavá servírka totiž pomáhá maminkám a dětem v nouzi, pro které prostřednictvím sociálních sítí shromažďuje hračky, jídlo i nábytek. Veškeré dary jim ve volném čase rozváží až domů a zve je ke svému štědrovečernímu stolu, aby o Vánocích nebyly samy.

Vzpomenete si naopak na nějaký svůj "špatný skutek"?

Jako každý člověk i já jsem se v životě dopustila chyb. Za jednu z nich považuji neuposlechnutí rodičů v mladickém pubertálním věku při rozhodování o budoucím povolání, následně při výběru manžela. Tímto jsem vystavila svoje děti tomu, že vyrůstaly bez otce.

Jaká byla v dětství vaše oblíbená pohádka?

Pohádky mě nikdy nebavily, odmalička jsem sledovala hokej.

Igor Dostál, Zlín

jarvis_58f8b30a498e0baf391b68a0.jpeg

Mladý grafik před několika lety založil zpravodajský server Zlínský nočník, kde mezi místními šíří dobré zprávy. Kromě toho stojí za dobročinnými knižními projekty, jejichž výtěžek vždy věnuje handicapovaným. Současně také zdarma tvoří grafické návrhy neziskovým organizacím.

Titul Laskavec jste získal proto, že konáte dobré skutky. Vzpomenete si naopak na nějaký svůj "špatný skutek"?

Jako malý jsem u známých ze skalky ukradl zkamenělinu, která se mi hrozně líbila. Ale stejně mi to nedalo a po letech jsem ji vrátil.

Kdybyste měl na hodinu uvíznout ve výtahu a mohl si vybrat, s kým ten čas strávíte, kdo by to byl?

Herec Jaroslav Dušek, ještě mě nikdy nenudil.

Jindřich Hašek, Karlovy Vary

jarvis_58f8b30a498e0baf391b68a4.jpeg

Třídní učitel na Základní škole Kutnohorská 11 v Karlových Varech se stal historicky prvním laskavcem. Pro své žáky organizuje netradiční mimoškolní exkurze a vzdělávání aktivně propojuje se zábavou. Dětem věnuje téměř všechen volný čas a svou práci bere jako poslání.

Kdybyste měl na hodinu uvíznout ve výtahu a mohl si vybrat, s kým ji strávíte, kdo by to byl?

Kdokoliv. S každým lze komunikovat, rozhovořit se, navzájem se poznat, zjistit o tom druhém něco více. Zvláště pak o člověku, který má proti mně nějaké výhrady, jemuž jsem mohl ublížit. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že něco řekneme nebo uděláme, a těm druhým to může vadit.

Kdy vás naposledy někdo naštval a proč?

Naposledy to byl rodič jednoho žáka. Někdy nevím, kdo je dítě a kdo rodič.

Olga Štrejbarová, Jihlava

jarvis_58f8b30a498e0baf391b68a8.jpeg

Dělá radost důchodcům a přes sociální sítě shání dobrovolníky, kteří opuštěným seniorům plní vánoční přání. Staří lidé podle ní mají často pocit, že už nic nepotřebují. To se mladá redaktorka rozhlasu snaží změnit.

Co se ve vašem životě nemělo stát?

Okamžik, kdy jsem se musela vzdát svého psa. Autor mého dítěte nás vyhodil na ulici, měla jsem v náručí svou 13měsíční dcerku, pár tašek a fenku. Nedokázala jsem se postarat o obě, a darovala jsem ji cizím lidem. To bude bolet vždycky.

Co vás naopak nejvíc těší?

Když vás chytne za ruku stařenka a s dojetím říká, jakou má radost − to je okamžik, jenž se vám vryje do paměti i srdce navždy.

Vendula Koupilová, Senice na Hané

jarvis_58f8b30a498e0baf391b68ac.jpeg

Pacientům se tato zdravotní sestra věnuje takřka 24 hodin denně. Dojíždí za nimi domů, aplikuje jim injekce, vyzvedává léky a vyřizuje záležitosti po úřadech. Říká o sobě, že neumí jen tak sedět a nic nedělat.

Co byste radši ze svého života smazala?

Každý v životě uděláme nejeden kopanec a žádný titul a ocenění vám v tom nepomůžou. Nejraději bych vymazala špatnou náladu a negativní energii. Je velmi důležité naučit se radovat z maličkostí.

Kdybyste měla na hodinu uvíznout ve výtahu a mohla si vybrat, s kým ji strávíte, kdo by to byl?

Rozhodně ne opravář výtahu, protože kdyby byl se mnou ve výtahu, neměl by kdo výtah opravit. Tu hodinu bych ale vydržela i s nepřítelem, třeba by to byla šance, jak najít mír a vyřešit společné problémy.

Miloslava Samcová, Soběslav

jarvis_58f8b30b498e0baf391b68b0.jpeg

Činorodá úřednice už dlouhá léta zkrášluje jihočeskou krajinu a snaží se "vrátit člověka zpět do přírody". Okolo cest instaluje lavičky, opravuje boží muka, natírá staré pumpy… Zapomenutým krajinným prvkům navrací původní funkci.

Co byste radši ze svého života vymazala?

Ze svého života bych žádnou chvíli nemazala. Jen bych ve slabších chvílích chtěla mít víc odvahy. Abych udělala nějaký čin i tam, kde jsem neudělala nic. A to se mi teď už nestane − jak stárnu, nebojím se nikoho a ničeho.

Kdo je váš superhrdina?

Na superhrdiny nevěřím. Spíš na lidi s vnitřní silou. Obdiv chovám ke své babičce za její dobrosrdečnost a laskavý nadhled nad životem.

Lenka Frková a Anežka Jedličková, Zbuzany, Praha-západ

jarvis_58f8b30b498e0baf391b68b5.jpeg

Dvě mladé kamarádky odjakživa spojuje láska ke psům. Z toho důvodu založily ekologický miniútulek Voříškov, kde se starají právě o opuštěné a týrané psy. Společně bojují proti množírnám a pomáhají napravit chyby, které předchozí majitelé čtyřnohých mazlíčků způsobili špatnou výchovou.

Kdy vás naposledy někdo naštval a proč?

Lenka Frková: Naposledy mě naštvalo mé tělo, když mi otekl celý prst po malém kousnutí psem.

Jaký byl nejsilnější moment ve spojení s činností, za kterou jste získaly titul Laskavec?

Anežka Jedličková: Těch momentů je mnoho. Pokud mám vybrat jeden, tak když si fenka Anežka, třesoucí se klubíčko, poprvé začala hrát a užívat si lidské pohlazení.

Miroslav Bouška, Praha

jarvis_58f8b30b498e0baf391b68b9.jpeg

Přírodovědec a geolog, jenž už 20 let dokazuje, že laskavé skutky lze konat v každém věku. I za nepříznivého počasí vyráží dvakrát denně na svou pravidelnou pochůzku po pražských Kobylisích, kde se stará o toulavé kočky, krmí ptáky a další volně žijící zvířata ve městě.

Kdy vás naposledy někdo naštval?

Když jsem v zimě sypal krmení sýkorkám doprostřed keře, kde mám krmítko, a paní z přízemí na mě schválně vychrstla dva hrnce s vodou. A venku bylo minus sedm!

Jaká byla v dětství vaše oblíbená pohádka?

Na pohádky v dětství si příliš nepamatuji. V dospělosti jsem svým dětem vyprávěl tu o husičkách, kterou jsem si vymyslel a ony ji milovaly.

Michaela Mikulenková, Tetětice

jarvis_58f8b30b498e0baf391b68bd.jpeg

Studentka pomáhá handicapovaným lidem začlenit se do společnosti. Sama před 11 lety prodělala těžkou autonehodu a lékaři tehdy nevěřili, že ještě bude chodit. Naštěstí se mýlili a dnes pořádá úspěšné benefiční akce.

Kdy vás naposledy někdo naštval a proč?

Mě jen tak někdo nenaštve. Když ale zavzpomínám, hodně mě naštvala situace na základní škole, kdy mi pan učitel matematiky řekl, že je zbytečné mě učit, protože se to stejně nenaučím, a že je zbytečné, abych chodila na střední školu s maturitou.

Jakou nadpřirozenou vlastnost byste chtěla mít, pokud byste si mohla vybrat?

Nadpřirozené schopnosti bych mít nechtěla. Chtěla bych si však půjčit prsten od Arabely, abych mohla plnit přání ostatních.

Otec Šebestián, Moravská Třebová

jarvis_58f8b30b498e0baf391b68c1.jpeg

Na milosrdného františkána se často obracejí lidé v nouzi. Dříve pracoval jako ošetřovatel v nemocnici, nyní se stará o lidi bez domova, propuštěné vězně i ty, kteří ve svém životě nemohou najít uplatnění. Domov u něj našlo již více než 50 "trosečníků".

Chtěl jste se na to někdy "vykašlat"?

Situačně a pocitově tak dvakrát denně, ale opravdu v srdci nikdy.

Kterým superhrdinou byste chtěl být?

Mým superhrdinou, kterého obdivuji a kterého se snažím napodobovat, je Ježíš Kristus. Jeho láska se nevyčerpá ani nepřijetím a nepochopením a zůstává láskou i vůči jeho popravčím.