Investiční fondy před sebou mají další úspěšný rok. "Předběžná data za první čtvrtletí ukazují, že by letos objem prostředků ve fondech mohl růst podobným tempem jako loni," řekl místopředseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Na konci loňského roku mělo 1,25 milionu domácností v podílových fondech 432 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst ve výši 13 procent. Řezáč letos očekává nárůst o dalších zhruba 10 procent.

K růstu objemu peněz ve fondech bude letos podle Řezáče přispívat zvyšování mezd a také to, že si Češi na investování začínají postupně zvykat. Stále však mají ve srovnání s vyspělými kapitálovými trhy v západní Evropě co dohánět.

Zatímco například ve Francii, Německu nebo Velké Británii mají lidé prostřednictvím investičních nástrojů uloženo 30 až 35 procent celkového majetku, v Česku je to jen 10 až 15 procent. V posledních letech podle Řezáče přispěla k rozvoji investování do fondů také neúspěšná penzijní reforma. Lidé si díky debatě, která kolem penzí probíhala, uvědomili, že se mohou na stáří zajistit také investováním.

MAJETEK ČECHŮ V PODÍLOVÝCH FONDECH

Podle bývalého guvernéra ČNB a stávajícího hlavního ekonoma Generali Holdingu Miroslava Singera nahrává rostoucí oblibě fondů také prostředí nízkých úrokových sazeb. "Už několik let je doba pro investování vhodnější než obvykle. Centrální banky stále drží uvolněné měnové politiky a snižují tím odměnu za spoření. V některých zemích je odměna dokonce záporná," řekl Singer.

Brzdou ještě většího rozvoje investování v Česku podle Singera většinou není obava lidí z rizika ztráty prostředků, ale spíše vztah části Čechů k investování. "Kapitálový trh v prostoru střední Evropy povstal na základě bankovního sektoru a drobných úspor obyvatelstva. České domácnosti jsou stále nezadlužené a vnímají spoření jako etickou kategorii, zatímco investování je vnímáno spíše jako dobrodružná činnost.

Asociace pro kapitálový trh si u příležitosti Světového dne investování, který připadá na 19. dubna, nechala zpracovat analýzu, jak lidé mluví o investování v internetových diskusích. Mezi nejčastější slova, která lidé spojují s investováním, patří "fond", "výnos" a "podílový". Naopak se mezi nimi téměř neobjevuje slovo riziko ani žádná jiná slova, která by reprezentovala tento pocit. "Lidé chtějí investovat, aby vydělali. To, co nechtějí, psychologicky vytěsní. To ale neznamená, že jsou lidé hloupí. Vztah k riziku reprezentuje spíš slovo jistota," řekl Stanislav Rejthar ze společnosti SentiSquare, která analýzu zpracovala.

Za nejlepší investici považují diskutéři na internetu koupi pozemků, neboť nejlepší investice se z jejich pohledu překrývá se slovem nejjistější, nikoliv nejvýnosnější. Jako nehorší investici naopak lidé zmiňují nákup automobilu.