Alternativní taxislužba Uber v Brně během několika dnů skončí. Krajský soud rozhodl vyhovět žalobě společnosti Lido Taxi a města Brna a provoz služby ve městě zakázal.

Brněnský krajský soud před několika dny v rámci předběžného opatření konstatoval, že služba Uber je v Brně poskytována v rozporu se zákonem, a její provoz tak na území města zakazuje. "Toto rozhodnutí vítáme, protože vnáší jasné stanovisko soudní moci do toho, jestli Uber zde podniká v souladu se zákonem, nebo ne," prohlásil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Nyní se podle něj rozhodnutí soudu překládá do nizozemštiny a bude doručeno vedení společnosti. Až bude verdikt doručen, Uber musí se svým podnikáním v Brně skončit.

Podle brněnských radních však konec nemusí být definitivní. "Od samého začátku jsme říkali, že nechceme bránit podnikání na území Brna, nicméně trváme na tom, aby se tak dělo za splnění platných legislativních podmínek," řekl primátor Petr Vokřál. "Soud neřekl Uberu, že nesmí na našem území podnikat. Pouze nesmí podnikat nelegálně, v rozporu se zákonem. Ve chvíli, kdy bude respektovat existující zákony, není problém s tím, aby tady existoval," doplnil Hollan.

Žalobu na Uber v Brně podala firma Lido Taxi Radio. K té se později přidalo i vedení města. Soud tak dal za pravdu místním taxikářům, podle kterých společnost porušuje zákon. Taxikářům vadí zejména to, že řidiči Uberu nemusí na rozdíl od nich mít k podnikání licenci. Uber podle soudu porušoval zákon tím, že jeho vozy nebyly označené jako taxi, nenesly název taxi a neměly ani taxametr. 

Uber naopak dlouhodobě tvrdí, že jeho podnikání je v souladu se směrnicí Evropské unie. Navíc se nepovažují za taxislužbu, ale za spolujízdu.

V Brně působí na rozdíl od Prahy pouze služba UberPOP, kde v roli taxikářů působí i amatérští řidiči. V Praze kromě toho od roku 2014 působí také služba UberBlack, kde odvoz zajišťují profesionální řidiči v limuzínách.

Americká alternativní taxislužba v Brně působí teprve od začátku letošního února. Přes dva roky působí firma také v Praze, kde se rovněž dostala do řady konfliktů. Rozhodnutí Krajského soudu v Brně se však pražského Uberu netýká. "V Praze podalo sdružení taxikářů žádost o předběžné opatření soudu s více než ročním zpožděním po zahájení provozu Uberu. Soud jim tehdy odpověděl, že na předběžné opatření to není a celá záležitost zde probíhá standardním soudním procesem," řekl Hollan.

Uber, který působí v 617 městech po celém světě, vede přes 70 nejrůznějších sporů. Zakázán byl ve 41 městech. Naposledy alternativní taxislužba skončila v Římě nebo dánské Kodani.