Akcionářům Tesly vadí, že vedení automobilky se od doby, kdy firma zamířila na burzu, příliš nezměnilo. Ve svém dopise navrhují, aby do rady byli přijati dva noví ředitelé, kteří nemají tak těsné vazby na šéfa Tesly Elona Muska.

Musk jim však prostřednictvím svého Twitteru vzkázal, že si do vedení firmy mluvit nenechá. "Tito akcionáři by si měli koupit akcie Fordu. Jejich vedení je úžasné...," napsal. Akcie automobilky z Detroitu dlouhodobě kontroluje rodina Fordů.

"Očekáváme, že když se společnost změní ve veřejně obchodovanou, projde změnou i struktura řízení firmy. Nicméně sedmičlenné vedení Tesly od té doby zůstává z velké části nezměněno," stojí v dopise.

Akcionáři, kteří dohromady spravují aktiva v hodnotě 721 miliard dolarů, zpochybňují především nezávislost vedení. Jeho členové jsou podle nich příliš blízcí Muskovi. Noví ředitelé by v Tesle "mohli působit jako kritická kontrola při potenciálně špatném směřování firmy."

Ve vedení Tesly nyní sedí mimo jiné Kimbal Musk, bratr zakladatele automobilky, nebo Brad Buss, finanční ředitel v jiném Muskově projektu SolarCity. Vazby na jinou společnost Elona Muska má také Antonio Gracias, akcionář Space X. 

Jmenování nových členů do rady požadují akcionáři ještě před zahájením výroby Modelu 3. Sedan, který se má stát prvním vozem kalifornské automobilky pro masový trh, se začne vyrábět v druhé polovině letošního roku.

Od Modelu 3 si společnost z Palo Alta slibuje, že díky němu již příští rok vyrobí půl milionu aut. Loni Tesla prodala zhruba 76 tisíc vozů, a nedosáhla tak na stanovený cíl 80 tisíc prodaných aut.

Tesla se nyní přetahuje s General Motors o pozici nejhodnotnější americké automobilky. V pondělí se Tesla dostala před GM, když její tržní kapitalizace dosáhla hodnoty 50,887 miliardy dolarů. Od té doby však její akcie ztrácí a americkou jedničkou se tak opět stala korporace GM.