Rusko je otevřeno nejen k dialogu se Spojenými státy, ale i k reálným krokům - a od USA očekává totéž, uvedl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po dvouhodinovém jednání s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem u ruského prezidenta Vladimira Putina. Přijetí v Kremlu ještě předcházely rozhovory obou ministrů, které trvaly zhruba pět hodin.

"Lépe chápeme jeden druhého," řekl šéf ruské diplomacie, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení "skutečných záměrů" nové americké vlády, vysílající "protichůdné" signály.

Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. "To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět," zdůraznil.

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Moskva tuto dohodu "pozastavila" po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. "Neviděli jsme žádné důkazy," prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit.

Varoval také na příkladu Iráku a Libye před "experimenty" v podobě snah svrhnout "totalitní diktátory". "Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete," uvedl na novinářský dotaz.

Moskva podle Lavrova "nesází na Asada", ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl "demokratický a světský", až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.