Pro eurového investora do českých akcií byl stabilní kurz koruny v posledních letech spíše výhodou. Na kurzu neprodělal ani nevydělal, a mohl se tak soustředit na dividendový a růstový potenciál českých akcií. Nyní budou muset zahraniční investoři brát v úvahu i případný výkyv koruny proti zahraničním měnám.

Pokud se potvrdí odhady většiny odborníků, bude koruna mírným tempem v příštích letech posilovat. To by mohl být pro zahraniční investory příjemný bonus, protože se jejich investice do českých akcií bude zhodnocovat i v tomto ohledu. Pokud by se navíc do nejobchodovanějších akciových titulů začala přesouvat i část spekulativních peněz, které jsou nyní uloženy také ve státních dluhových cenných papírech, pražskou burzu by mohlo v následujících měsících čekat výrazné oživení.

Důvodem, proč být s nákupy naopak opatrnější, může být tlak rostoucí inflace na zvyšování úrokových sazeb. Tím by se současné hladiny dividendových výnosů stávaly pro investory méně atraktivními. Mírně skeptické jsou v současném přeregulovaném prostředí některé banky a také vedení společnosti ČEZ. U ostatních titulů je však v příštích letech pravděpodobnější postupné navyšování dividend. Z uvolnění kurzu koruny by tak český akciový trh mohl v mnoha ohledech v následujících měsících více profitovat než ztrácet.